Farklı sulama suyu miktarlarının bamyanın (Abelmoschus esculentus) verim ve kalitesine etkisi
The effect of different irrigation water amounts on the production and quality of okra (Abelmoschus esculentus)
- Tez No: 761382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma farklı sulama düzeylerinin bamya bitkisinin verimine, tane ağırlığına ve gelişimine etkisini belirlemek amacıyla 2020 yılında Harran Ovası'nda yürütülmüştür. Bu amaçla 4 farklı sulama suyu düzeyi ele alınmıştır. Sulama konularının oluşturulmasında Class A Pan kabında meydana gelen buharlaşma miktarının farklı oranları (I1:%125, I2:%100, I3:%75 ve I4:%50) esas alınmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrür olarak yürütülmüştür. Deneme süresince konular 4 günlük aralıklarla 25 kez sulanırken, hasat işlemleri ise 2 gün aralıklarla 52 kez yapılmıştır. Aynı zamanda sulama dönemi boyunca deneme konularında tansiyometre okumaları yapılmıştır. En yüksek verimin elde edildiği I2 konusunun sulama öncesi tansiyomertre okuma değerlerinin genellikle 50-60 cb arasında değiştiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre deneme konularında uygulanan sulama suyu miktarlarının 463 mm ile 1159 mm arasında, su tüketimlerinin ise 607 mm ile 1221 mm arasında değiştiği tespit edilmiştir. En yüksek verim 9103 kg ha-1 ile I2 konusundan elde edilirken, konuların verimleri arasında önemli fark (0.01
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Harran Plain in 2020 to determine the effect of different irrigation levels on the yield, grain weight and development of okra plant. For this purpose, 4 different irrigation water levels were considered. Different rates of evaporation (I1:125%, I2:100%, I3:75% and I4:50%) occurring in the Class A Pan are based on the creation of irrigation issues. The study was carried out in randomized blocks experimental design as 3 replications. During the experiment, the subjects were irrigated 25 times at 4-day intervals, while harvesting was done 52 times at 2-day intervals. At the same time, tensiometer readings were made on trial subjects during the irrigation period. It was determined that the pre-irrigation tensiometer reading values of the I2 subject, where the highest yield was obtained, generally varied between 50-60 cb. According to the results obtained, it was determined that the amount of irrigation water applied in the trial subjects ranged between 463 mm and 1159 mm, and the water consumptions varied between 607 mm and 1221 mm. While the highest yield was obtained from I2 subject with 9103 kg ha-1, it was determined that there was a significant difference (0.01