Adıgüzel ve Cindere baraj gölleri (Denizli)'nin ornitofaunası
Ornithofauna of Adigüzel dam lake and Cindere dam lake (Denizli)
- Tez No: 376213
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma Haziran 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında Adıgüzel ve Cindere Baraj Göllerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları neticesinde Adıgüzel Baraj Gölü'nde 15 takıma ait 39 familyadan 132 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 50 tanesi yerli, 39 tanesi yaz göçmeni, 23 tanesi kış göçmeni ve 20 tanesi transit göçerdir. Cindere Baraj Gölü'nde ise 16 takıma ait 41 familyadan 127 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 51 tanesi yerli, 35 tanesi yaz göçmeni, 18 tanesi kış göçmeni ve 23 tanesi transit göçerdir. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN)'in kriterlerine göre; 3 tür NT (Tehlikeye yakın) kategorisindedir. Geriye kalan 146 tür ise LC (Önceliği düşük) kategorisindedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between June 2013 and May 2014 in Adıgüzel and Cindere Dam Lake. As a result of field surveys, 132 bird species belonging to 42 family and 15 ordo were identified in Adıgüzel Dam Lake. Among them, 50 species are residents, 39 species are summer visitors, 23 species are winter visitors and 20 species are passege migrants. 127 bird species from 41 family belonging to 16 ordo were determined in Cindere Dam Lake. Among them, 51 species are residents, 35 species are summer visitors, 18 species are winter visitors and 23 species are passege migrants. According to the IUCN criterias; 3 species are in NT (near threatened) category. The remaining 146 species are in LC (least concern) category.