5-Amino-4-Arilazo-3-Metil-1H-pirazollerin diazonyum tuzlarının etil asetoasetat/hidroksil amin ile reaksiyonlarının incelenmesi
The investigation of reactions diazonium salts of 5-Amino-4-Arilazo-3-Methyl-1H-pyrazole withethyl acetoacetate /hydroxyl amine
  1. Tez No: 376230
  2. Yazar: AYLİN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, bazı anilin türevleri diazolanmış ve 3-aminokrotononitril ile kenetlenerek 2-arilhidrazon-3-ketiminokrotononitril bileşikleri elde edilmiştir. Elde edilen 2-arilhidrazon-3-ketiminokrotononitril bileşikleri, hidrazin monahidratile reaksiyona sokularak bir seri 5-amino-4-arilazo-3-metil-1-fenil-pirazoltürevleri sentezlenmiştir. Elde edilen bileşikler, hidroksilamin ile reaksiyona sokularak bir seri disazo -5-hidroksi-3-metilisoksazol türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen bu disazo boyarmaddeleri FT-IR,1H-NMR veelement analizi gibi spektral yöntemlerle karakterize edilmiş ve görünür bölge absorpsiyon spektrumları üzerine değişik çözücü, asit-baz ve sübstitüent etkisi incelenmiştir. Böylece hem diazo hem de kenetlenme bileşeni heterosiklikolan yeni disazo boyarmaddeler sentezlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, some aniline derivatives were diazotised and coupled with 3-aminocrotononitrile to give 2-arylhydrazone-3-ketiminocrotononitriles. 2-arylhydrazone-3-ketiminocrotononitriles were then reacted with hydrazine monohydrate to give 5-amino-4-arylazo-3-methyl-1-phenyl-pyrazole derivatives.The synthesized components were then reacted with hydroxylamine to give-5-hydroxy-3-methyl isoxazolederivatives.The synthesized disazo dyes were characterized by elemental analysis and spectral methods such as FT-IR and 1H-NMR. The effect of varying solvent, acid-base and substituent upon the absorption ability of dyes was examined. Thus, disazo dyes were synthesized which is containing heterocyclic cycles both the diazo and coupling components.