Convolvulus L. cinsine ait bazı türlerin antioksidan aktivitesinin ve hayvan dokularına etkisinin incelenmesi
Invastigation of some of the plant species belonging to the genus Convolvulus L. antioxidant activity and effect on animal tissues
- Tez No: 376231
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN MAMMADOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yayılış gösteren ve Convolvulus L. (Convolvulaceae) cinsi içinde sınıflandırılan C. phrygius, C. galaticus ve C. aucheri türlerinin antioksidan aktiviteleri ve hayvan dokusu (kan dokusu) üzerine etkileri incelenmiştir. Bu türlerin metanollü, etanollü, benzenli, ve asetonlu ekstraksiyonlarının antioksidan aktivitelerini belirlemek için DPPH ve β-karoten-Linoleik asit yöntemleri kullanılmıştır. En yüksek antioksidan aktivite (% 66,88), C. aucheri“nin etanollü ekstrelerinde tespit edilmiş olup, en düşük antioksidan aktivite (% 17,48) C. galaticus”un benzenli ekstresinde görülmüştür. DPPH yöntemiyle edilen sonuçlara göre en yüksek serbest radikal giderim aktivitesi (% 59,50), C.aucheri“nin %1”lik konsantrasyonda hazırlanmış etanollü ekstresinde tespit edilmiştir. En düşük serbest radikal giderim aktivitesi (%9,83) C. galaticus'un 0.2 mg/ml konsantrasyonda hazırlanmış asetonlu ekstresinde gözlenmiştir. Çalışılan türlerin fenolik madde miktarları Folin-Ciocaltaeu yöntemiyle belirlenmiştir. Fenolik madde miktarı en yüksek olan C.aucheri“nin etanollü ekstresi (23,03 mg/g GAE), en düşük olanın C. galaticus”un asetonlu ekstresi (5,35 mg/g GAE) olduğu tespit edilmiştir. Bunlara ilaveten aynı türlerde etanol ekstraktlarının farklı konsantrasyonlarının (%1“lik ve %0,5”lik ) sıçanların kan dokusu üzerindeki etkileri de değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre C. phrygius“un ve C. aucheri”nin ALT ve AST"yi arttırıcı etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, antioxidant activity and histological effects on animal tissue (blood tissue) of some plant (C. phrygius ,C. galaticus,, C. aeucheri) of the genus Convolvulus (Convolvulaceae) which are distributed in our country, were examined. DPPH and β-carotene-Linoleic acid methods were used for determinate antioxidant activity of the plant species extracts with ethanol, methanol, acetone and benzen. The highest antioxidant activity ( % 66.88 ) was obtained from C. aucheri of ethanol extract. The lowest antioxidant activity (% 17.48) was seen of the C. galaticus extracts with benzen. According to the results of the experiment performed by using DPPH method, the highest free radical removal activity ( % 59.50), was found in C. aucheri ethanolic extract which prepared with 1 mg/ml concentration. The lowest free radical removal activity (% 9.83), was determined C. galaticus in acetonic extract with 0.2 mg/ml concentration. In addition, total phenolic contents in all extracts were determined as gallic acid equivalents (Folin Ciocalteu method) The highest phenolic amount was of C. aucheri ethanolic extract (23.03 mg/g GAE), the lowest of the C. galaticus acetonic extract (53.5 mg/g GAE) was observed. The effects on rat blood tissues of ethanolic extracts which prepared with different concentrations (%0,5 and %1) obtained from studied species were determined. According to results enhancing effect of C. phrygius and C. aucheri on ALT and AST was determined.