Görüntü, konum ve veri transferine sahip bir akıllı nesne tasarımı ve geliştirmesi
Design and development of a smart object for image, location and data transferring
  1. Tez No: 376241
  2. Yazar: NASER ROUZEH SHAHRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSAMET HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte robotların hem endüstride hem de günlük hayattaki kullanım alanları gittikçe artmaktadır. Bu tezde“Robotik”,“Mikroişlemciler/ Mikrodenetleyiciler”,“Sayısal Elektronik”gibi dersler için örnek ders materyali oluşturmak amacıyla bir robot prototipi tasarlandı ve gerçekleştirildi. Akıllı bir nesneyi oluşturan mekanik, elektronik ve yazılım parçaları birbirine bütünleştirilerek başarılı olarak test edildi. Akıllı nesne dört farklı özelliklere sahip olup, bunlardan iki tanesi robotun kendi hareketleri diğer ikisi ise robotun üzerinde bulunan kamera ve mikrodenetleyicidir. Akıllı nesnenin üzerinde bulunan kamera, aldığı video sinyallerini yine kablosuz olarak kontrol bilgisayarına aktarmaktadır. Ayrıca kullandığımız GPS yardımıyla konum ve yön bilgileri alınmaktadır ve bu bilgiler yardımıyla akıllı nesnenin istenen yönde hareketi sağlanmaktadır. Akıllı nesnenin engel tanımlaması, entegre edilen ultrasonik sensörler yardımıyla yapılıp, GPS den ve sensörlerden gelen verileri bilgisayara aktarır. Bu yüzden akıllı nesne GPS den ve sensörlerden gelen veriler yardımıyla doğru yönde hareket etmektedir. Akıllı nesneler, üzerinde yapılacak ek düzenlemeler ile çok değişik amaçlar için kulllanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Kablosuz görüntü aktarımı sayesinde, her türlü uzaktan izlemede insanların girmesinde hayati tehlike bulunan bölgelerde keşif amaciyla, kızılay ve depremde kullanılabilecek durumdadır.
Özet (Çeviri)
With the advances in technology, the number of fields where robots are utilized continuously grows both in industry and in daily life. These fields require fulfillment of a wide variety of tasks from search and rescue mission to first aid and from mass production to patient care. In this research work, a robot prototype was designed and implemented for the purpose of preparing sample course material for undergraduate level classes such as“Robotic”,“Microprocessor/microcontroller”,“Digital Electronics”etc. Robot was come to life by designing, implementing, and integrating together the mechanic, electronic and software components of the robot. Robot has for different movement abilities. Two of these are for the robots self movements and the others are the movements of a video camera and microcontroller can move around two axes and transmits the video signals wirelessly to the back to the control computer. Robot was designed to be extendable. With some additional components Robot can be utilized in several different tasks such as the discovery of people entering areas with potentially life threatening injuries, the Red Crescent and Lifesaving and the post office is able to be used easily.