Bazı keçiboynuzu(Ceratonia siliqua L.) genotiplerinin SSRs (basit dizi tekrarları)'a dayalı genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of some carob (Ceratonia siliqua L.) genot ypes by using SSRs (simple sequence repeats) markers
- Tez No: 376242
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ERCİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua), baklagiller (Fabaceae) familyasından olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve baklaları (meyveleri) yenen, herdem yeşil çalı ya da ağaç formunda olan bir bitki türüdür. Bu çalışmada Hırvatistan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden temin edilen 50 adet keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) genotipinin genetik ilişkileri araştırılmış ve tartışılmıştır. Çalışmada SSR (Simple Sequence Repeat) markırları kullanılmıştır. SSR analizlerinde keçiboynuzu genotipleri için geliştirilmiş toplam 5 SSR primeri çalışılmıştır. SSR analizleri için PCR reaksiyonları gerçekleştirilmiş ve PCR ürünleri poliakrilamid jel elektroforezinde görüntülenmiştir. SSR analizleri sonucunda elde edilen toplam allel sayısı 16 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen 16 allelin tamamının polimorfik sonuçlar verdiği gözlenerek polimorfizm oranının %100 olduğu tespit edilmiştir. SSR analizleri sonucu oluşturulan dendrogram incelendiğinde, genotipler arasındaki genetik benzerlik oranının 0,46 ile 1,00 arasında değiştiği görülmüştür. Dendrogram iki ana gruba ayrılmış ve bu ana kolların birinde Adana-Kozan'dan temin edilen bir genotip ile ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden elde edilen Kalkanlı 4 genotipi yer almıştır. Diğer ana kolda ise çalışmada kullanılan diğer tüm genotipler kümelenmiştir. Bu iki ana kolun birbirine olan yakınlığı yaklaşık olarak %46 oranında tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan değişik orjinli genotiplerin birbirinden tam olarak ayrılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carob (Ceratonia siliqua) belongs to Fabaceae family is an evergreen shrub or tree naturally found in Mediterranean climate areas produced for its fruits. In the study, genetic relationships among 50 carob (Ceratonia siliqua L.) genotypes sampled from Turkey, Croatia and Turkish Republic of Northern Cyprus were investigated. In the study a total 5 SSR markers that developed specially for carob has been used. In SSR studies, PCR reactions done and PCR products has been visualized on polyacrylamide gel electrophoresis. According to SSR analyze results, a total 16 allels were determined. All 16 alleles were found to be polymorphic and polymorphism ratio was 100% for all markers. A dendrogram was obtained based on SSR analysis and similarity ratio was between 0,46 and 1,00 among genotypes. On the dendrogram, the genotypes were placed on two main clusters, and one cluster included two genotypes sampled from Adana-Kozan and Turkish Republic of Northern Cyprus (Kalkanlı 4 genotype). The other cluster included the other 48 genotypes sampled from Turkey, Croatia and Turkish Republic of Northern Cyprus. The similarity ratio between two main clusters was 46%. The results also showed that there is no geographical isolation among countries in terms of carob genotypes used.