Computer supported remote controlled manipulator vehicle and data transfer system
Bilgisayar destekli uzaktan kumandalı manipülatör araç ve veri transferi sistemi
- Tez No: 109672
 - Danışmanlar: PROF.DR. EROL UYAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, non-holonomik robot araçlar, kontrol sistemleri ve uygulamaları araştırılmıştır. Non-holonomik robot bir araca uygulanmak için iki farklı teknik denenmiştir. Tele-Operatör Metodu, çevreyi görerek bir robota kumanda etme, başarıyla uygulanmıştır. İkinci teknik ise otonom bir araç uygulamasıdır ve birçok metotlar ve aygıtlar robot araç üzerinde denenmiştir. Bir robot aracı kontrol etmek için örnek programlar geliştirilmiş ve robot araç üzerinde başarıyla uygulanmıştır. Kapalı bir alanda bir robot aracı kontrol etme üzerine yapılacak çalışmalar için, görüntü işleme yöntemi ve otonom bir araca nasıl uygulanabileceği anlatılmıştır. Açık bir ortamdaki robot araç kontrolü için ise küresel konum belirleme sistemi anlatılmış ve robot araç üzerinde denenmiştir. Deney sonuçlan, grafik ve tablo olarak ilgili bölümlerde gösterilmiştir. TC YÜKSEKÖĞRETİM KURU W Skümaotasyon merkez!
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In the present study, non-holonomic robotic vehicles, control systems and applications are investigated. Two different techniques are tested to apply on a non- holonomic robotic vehicle. Tele-Operator Method, commanding a robot via seeing environment was applied successfully. Second technique is an application of autonomous robotic vehicle and many methods and devices for the robotic vehicle were tested. Sample programs to control the robotic vehicle are improved and applied on the vehicle successfully. For the studies to control a robotic vehicle in a closed area, image processing and how it can be used to control an autonomous vehicle is told. For outdoor uses of the robotic vehicle, global positioning system and the application of GPS on the robotic vehicle is tested. The results of tests are shown in graphics and tables in related chapters.