Usnik asitin kültürü yapılmış huvec ve üç farklı kanser hücre hattı (A549, HeLa ve AGS) üzerine sitotoksik, antiproliferatif ve apoptotik etkisinin belirlenmesi
Cytotoxic, anti-proliferative and apoptotic determined effects of usnic acid on cultured huvec and different cancer lines
  1. Tez No: 376254
  2. Yazar: ÖZEL ÇAPIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLERAY AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlardaki usnik asitin HUVEC (İnsan Göbek Kordonu Damar Endotel Hücre), A549 (Akciğer Kanseri), HeLa (Rahim Ağzı Kanseri) ve AGS (Mide Kanseri) hücre hatları üzerine antiproliferatif ve sitotoksik etkisi LDH ve WST-1 metodları ile apoptotik etkisinin belirlenmesi ve DNA kırıklarının değerlendirilmesi ise TUNEL metodu ile tespit edildi. Ayrıca usnik asitin HUVEC hücreleri üzerindeki optimum konsantrasyon süresi xCELLigence – RT-CC (Real Time Cell Counter) sistemi ile hücrelerin elektrot direnci ölçülerek belirlendi. Sonuçlarımıza göre; usnik asitin HUVEC üzerine optimum konsantrasyon süresi 48. saat ve konsantrasyon miktarı ise 12,5, 25 ve 50 μM olarak tespit edildi. Usnik asitin A549 ve HeLa kanser hücre hattları üzerine antikanser etkisinin özellikle 12,5 ve 25 μM lık dozlarda olduğu fakat AGS kanser hücre hattı üzerine önemli derecede kanserojen etki göstermediği belirlendi. Ayrıca 25 μM lık usnik asitin üç farklı kanser hücre hattı üzerindeki apoptotik etkisinin pozitif kontrolle (CCI4) kıyaslanması durumunda A549 ve HeLa kanser hücre hattında önemli olduğu rapor edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, antiproliferative and cytotoxic effects of usnic acid on HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cell), A549 (human lung carcinoma), HeLa (human cervix carcinoma) and AGS (gastrik adeno Carsinoma) cancer cell lines at different consentrations were evaluated by using LDH and WST-1 assays. Besides, determination of its apoptotic effects and DNA fragmentations were done by TUNEL assay. Also, optimum consentration time of the usnic acid on HUVEC was determined as 48th hour and related consantration as 12.5, 25 and 50 µM via measuring cell electrode resistance with xCELLigence – RT-CC (Real-Time Cell Counter). Our results show that usnic acid do not have significant cytotoxic effect on HUVEC cells and inhibition was observed at 48th hour of the cell proliferation. Also anticancer effects of the usnic acid on cancer cell lines were observed in 12,5 and 25µM concentrations to A549 and HeLa cell lines, but anticancer effects of the usnic acid on AGS cells weren't observed. In addition, it was reported that significant effects observed at 25 µM concentration on A549 and HeLa cancer cells when apoptotic effect of the usnic acid on three cancer cells were compared with positive control (CCI4).