Usnı̇k ası̇tı̇n amı̇nofenol ve amı̇nomorfolı̇n lı̇gandlarının antı̇kanser aktı̇vı̇telerı̇
Anticancer activities of amino-phenol and amino-morpholine ligands of usnic acid
- Tez No: 929303
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ, PROF. DR. AHMET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla karakterize edilen ve tedavisinde seçici toksisiteye sahip ajanların yanı sıra usnik asit gibi doğal ürünlerin alternatif veya tamamlayıcı tedavi seçenekleri olarak değerlendirilebileceği bir hastalıktır. Usnik asitin kanser hücrelerinin oluşum ve çoğalmasını engelleyici etkisinin olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmada UA2-AFL, UA3-AFL, UA4-AFL ve UA4-AML olarak kodlanan usnik asit ligandlarının H1299, A549 ve Beas-2B hücre hatlarında hücre canlılığı, koloni oluşumu ve oksidan-antioksidan dengesi üzerindeki etkilerini incelenmiştir. TAS-TOS testleri, usnik asit ligandlarının oksidan seviyelerini artırarak (TOS: 15.76 µmol) ve antioksidan seviyelerini düşürerek (TAS: 0.089 µmol) hücresel stres oluşturduğunu göstermiştir. MTT testinde, kanser hücre hatlarında usnik asit ligandlarının canlılık oranları cisplatin kontrol grubuna (%5.82) yakın bulunmuş ve sağlıklı hücrelerde toksisitenin sınırlı olduğu (%0.1-%1.01) gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease characterized by the uncontrolled proliferation of cells, in which agents with selective toxicity, as well as natural products like usnic acid, may be considered as alternative or complementary therapeutic options. Numerous studies have demonstrated the inhibitory effects of usnic acid on the formation and proliferation of cancer cells. This study investigated the effects of usnic acid ligands coded as UA2-AFL, UA3-AFL, UA4-AFL, and UA4-AML on cell viability, colony formation, and the oxidant-antioxidant balance in H1299, A549, and BEAS-2B cell lines. TAS-TOS assays demonstrated that usnic acid ligands induced cellular stress by increasing oxidant levels (TOS: 15.76 µmol) and decreasing antioxidant levels (TAS: 0.089 µmol). In the MTT assay, the viability rates of cancer cell lines treated with usnic acid ligands were found to be comparable to those of the Cisplatin control group (5.82%), while the toxicity in healthy cells was observed to be limited (0.1%-1.01%). Colony formation analyses revealed that usnic acid ligands significantly suppressed colony formation in cancer cells (p < 0.05) while exhibiting lower toxicity in healthy cells. In conclusion, usnic acid ligands demonstrated cytotoxic effects and proliferation-inhibitory properties in cancer cells, with reduced toxicity in healthy cells. These results and data support the idea that usnic acid ligands could be utilized as a potential natural agent in anticancer therapies.