Antep fıstığı işleme atıksularının elektrooksidasyon yöntemiyle arıtılması
Treatment of pistachio processing wastewater by electrooxidation method
- Tez No: 376258
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BONCUKCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada fıstık işleme sanayi atıksularının elektrooksidasyon yöntemiyle giderimi incelenmiştir. Anot elektrot malzemesi olarak grafit, Ti/Pt ve Ti/IrO2/RuO2 kaplama elektrotlar ve katot elektrot malzemesi olarak her bir anot türü için paslanmaz çelik kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar kesikli modda gerçekleştirilmiştir. Kullanılan her bir elektrot 7x10 cm boyutlarındadır. Giderim verimine etki eden deneysel parametreler olarak karıştırma hızı, destek elektrolit türü ve konsantrasyonu, atıksu başlangıç pH'sı, akım yoğunluğu, sıcaklık ve seyreltme oranı seçilmiştir. Grafit elektrotla yapılan deneysel çalışmaların optimum şartlarında KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı), TOK (Toplam Organik Karbon) ve TF (Toplam Fenol) giderim verimleri sırasıyla %99,79, %76,55 ve %100 ve enerji tüketim değeri 615 kW-saat/m3 olarak elde edilmiştir. Ti/Pt elektrotla yapılan deneysel çalışmaların optimum şartlarında KOİ, TOK ve TF giderim verimleri sırasıyla %99,98, %70,74 ve %100 ve enerji tüketim değeri 297,5 kW-saat/m3 olarak elde edilmiştir. Ti/IrO2/RuO2 kaplama elektrotlarla yapılan çalışmalarda ise optimum şartlarında KOİ, TOK ve TF giderim verimleri sırasıyla %99,67, %73,47 ve %100 ve enerji tüketim değeri 244 kW-saat/m3 olarak elde edilmiştir. Belirtilen deneysel sonuçlar neticesinde fıstık işleme sanayi atıksularının elektrooksidasyon yöntemiyle arıtılabilmesi için giderim verimi ve enerji tüketim değerleri göz önüne alındığında en uygun elektrot malzemesinin Ti/IrO2/RuO2 kaplama anot olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Pistachio Processing Wastewater (PPW) by electro-oxidation method was investigated. For anode material graphite, Ti/Pt and Ti/IrO2/RuO2 plated electrodes, and as for cathode electrode material for every anode kind stainless steel were used. Experimental studies were carried out in batch mode. Every used electrode is 7x10 cm size. Stirring speed, supporting electrolyte species and concentration, wastewater initial pH value, current density, temperature and dilution ratio were selected as experimental parameters effecting removal efficiency. Graphite electrode experimental studies on the optimum conditions, COD (Chemical Oxygen Demand), TOC (Total Organic Carbon) and TP (Total Phenols) removal efficiency were obtained respectively, as 99.79%, 76.55% and 100% and energy consumption value was obtained as 615 kW-h/m3. Ti/Pt electrode experimental studies on the optimum conditions, COD, TOC and TP removal efficiency were obtained respectively, as 99.98%, 70.74% and 100% and energy consumption value was obtained as 297,5 kW-h/m3. Ti/IrO2/RuO2 electrode experimental studies on the optimum conditions, COD, TOC and TP removal efficiency were obtained respectively, as 99.67%, 73.47% and 100% and energy consumption value was obtained as 244 kW-h/m3. As a result of the experimental studies the PPIW can be treated by electro-oxidation. Given the results of removal efficiency and energy consumption values, it was concluded the most appropriate anode material was Ti/IrO2/RuO2 plated anode.