Hiperbolik uzaylarda özel dönüşüm sınıflarının ortak sabit noktalarına iterativ yaklaşımlar
Iterative approximations to common fixed points of special mapping classes in hyperbolic spaces
- Tez No: 376267
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez de ilk olarak genişlemeyen dönüşümlerin sonlu iki ailesi için hiperbolik uzaylarda bir ve iki adımdan oluşan iki şema teşkil edilmiştir. Bu iterasyon şemalarının Δ-yakınsaklığı ile ilgili teoremler verilerek ispatlanmıştır. Daha sonra konveks metrik uzaylarda asimptotik quasi genişlemeyen dönüşümlerin sonlu bir ailesi için 𝑛-adım iterasyon şeması teşkil edilerek bu şemanın yakınsaklığı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly a one step and two step iteration process for two finite families of nonexpansive mappings are constructed in hyperbolic spaces. The Δ-convergence of this schemes are proved with giving related theorems. Then, an 𝑛-step iteration process for a finite family of asymptotically quasi nonexpansive mappings in convex metric spaces is constructed and the convergence of this scheme is studied.