Nonlinear seismic response of horizontally layered soil deposits
- Tez No: 2681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET YATAY TABAKALI ZEMİNLERİN DO?RUSAL OLMAYAN SİSMİK DAVRANIŞI AL-QURA'N, Adel Mahmoud Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : As st. Prof.Dr.Haluk SUCUO?LU Kasım 1987, 129 Sayfa Yatay tabakalı zemin depozitlerinin sismik davranışını hesaplamak için bir analiz yöntemi geliştirilmiştir. Zemin tabakalarının doğrusal olmayan davranışı hiperbolik formda gerilme-deformasyon denklemleri kullanılarak ifade edilmiştir. Zeminin altında rijit bir kaya tabakası olduğu varsayılmıştır. Sistemin hareket denklemleri sonlu farklar yöntemi ile basitleştirilmiş, ve zamana göre adım- adım integrasyon tekniği ile sayısal olarak integre edil miştir. Zaman aralıkları içinde doğrusal ivme değişimi kabul edilmiştir. Yöntemin sayısal uygulamaları için NLAP isimli bir bilgisay programı/Fortran IV dilinde yazılmıştır. Sunulan yöntemin geçerliliği üç örnek problem çözerek kanıtlanmıştır. - iv -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NONLINEAR SEISMIC RESPONSE OF HORIZONTALLY LAYERED SOIL DEPOSITS AL-QURA'N, Adel Mahmoud M.Sc. in Engineering Sciences Supervisor : As s t. Prof. Dr. Haluk SUCUO?LU November 1987, 129 Pages An analytical method is developed to predict the seismic response of horizontally layered soil deposits. The nonlinear soil behavior is taken into account by using a hyperbolic constitutive model. Infinite rigidity is assumed in the underlying rock medium. The governing equations of motion are discretized by using the finite difference technique. The resulting equations are then integrated numerically by employing a step-by-step direct integration algorithm, and assuming linear acceleration variation within a time step. A computer program called NLAP is coded in Fortran IV language to carry out the numerical work. Three example problems are solved to verify the validity of the proposed method. - 111 -