Topolojik rough kümeleri üzerine
On topological rough sets
- Tez No: 376266
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOPUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, ilk olarak denklik bağıntıları üzerine kurulu Pawlak rough kümeler tanıtılmış ve bu denklik bağıntıları ile üretilen topoloji sunulmuştur. Daha sonra sağ komşuluklarla tanımlanan Yao'nun rough kümeleri tanıtılmış ve çeşitli topolojik özellikleri sunulmuştur. Son olarak Zhu'nun örtü tabanlı rough kümeleri tanıtılarak örtülerle oluşturulan yaklaşım işlemleri üzerine çalışmalar sunulmuştur. Ayrıca keyfi ikili bağıntılar üzerine kurulu rough kümelerin bazı topolojik özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly Pawlak's rough sets based on equivalence relations are introduced and topology generated by this equivalence relations is presented. Then, Yao's rough sets defined through right neighborhood are introduced and various topological properties of these are presented. Finally, Zhu's covering-based rough sets are introduced. Studies on approximation operations defined through this coverings are presented.