Alüminyum alaşımlarının farklı ortamlardaki gerilmeli korozyon davranışlarının incelenmesi
Investigate of stress corrosion behaviours in different environments of aluminum alloys
- Tez No: 376269
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Alüminyum doğada en çok bulunan elementlerden biri olup, yüksek korozyon direncine sahiptir. Alüminyum alaşımları ise, yüksek mukavemet, hafiflik ve yüksek korozyon direnci sayesinde günümüz endüstrisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Alüminyum alaşımlarının gerilmeli korozif ortamlarda nasıl davrandıkları, hem gerilme ve hem de korozyon etkisi altında incelenerek, gerilmeli korozyon davranışları araştırılmıştır. Bu çalışmada üç farklı alüminyum alaşımının (AA 2024, AA 6061, AA 7075), üç farklı korozif ortamda gerilmeli korozyon dirençleri belirlenmiştir. Alaşımlara klor iyonları içeren asidik, bazik ve nötr ortamlarda gerilmeli korozyon deneyleri uygulanmış ve hava ortamındaki değerlerle karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen araştırma bulgularına göre en iyi gerilmeli korozyon direnci bazik ortamda iken en düşük gerilmeli korozyon direnci asidik ortamdadır. Deneyde kullanılan alüminyum alaşımları içerisinde en iyi gerilmeli korozyon direncini AA 2024 alüminyum alaşımı sergilerken, AA 7075 alüminyum alaşımının en düşük gerilmeli korozyon direncine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum is one of the most abundant element in nature, has high corrosion resistance. If aluminum alloys, high strength, light weight and high corrosion resistance is often used in the industry today, thanks. Aluminum alloy tension of how they behave in corrosive environments, as well as stress and examined under the influence of corrosion, stress corrosion behavior was investigated. In this study, three different aluminum alloy composition (AA 2024, AA 6061, AA 7075), three different stress corrosion resistance in corrosive environments are determined. Alloys containing chlorine ions in to the acidic, basic and neutral environment applied stress corrosion tests and compared with values in ambient air. According to the research results obtained when the best stress corrosion resistance in basic environments the lowest stress corrosion resistance is acidic medium. While used in the test of aluminum alloys exhibited in the best stress corrosion resistance of aluminum alloys AA 2024, AA 7075 aluminum alloy was determined to have the lowest stress corrosion resistance.