Isı alıcıların kanal akışında ısı ve akış karakteristiklerinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical analysis of heat and flow characteristics in duct flow for heat sinks
- Tez No: 376270
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Elektronik cihazlar teknolojik gelişmeler ile birlikte günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yüksek işlem hızı ve küçük boyutlar elektronik cihaz dizaynında önemli faktörlerdir. Yüksek performanslı, çok fonksiyonlu, yüksek eklem sıcaklığına sahip ve küçük boyutlu elektronik cihazların soğutulması ciddi bir dizayn problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sistemlerin etkili soğutulması için ısı transferinin iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu sistemlerde ısı transferini iyileştirmek için genellikle kanatçıklı ısı alıcılar kullanılmaktadır Bu çalışmada rüzgar tünelinde Taguchi L18(21*37) ortogonal deney planı kullanılarak optimize edilmiş olan dikdörtgen ve altıgen kanatçıklı ısı alıcıların ısı ve akış karakteristikleri teorik olarak analiz edildi. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizinde Ansys-Fluent Icepak modülü kullanıldı. Analizler iki adet dikdörtgen ve iki adet altıgen kanatçıklı optimize edilmiş ısı alıcıları için üç farklı kanatçık boyunda ve beş farklı hızda yapıldı. Analizler (HAD) sonucunda, Nu-Re, f-Re, Ns,a-Re ve kanatçık boyunca sıcaklık değişimi grafikleri elde edildi ve deneysel sonuçlarla karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Along with technological developments of electronic devices indispensable part of our daily lives. High processing speed and small dimensions are important factors in the design of electronic devices. High performance, multi-function, high temperature joint and small dimensions are emerging as a serious design problem in the cooling of electronic devices. The heat transfer should be enhanced for effectively cooling of these systems. The finned heat sinks are generally used in these systems for enhancement heat transfer. In this study, the heat transfer and flow characteristics of rectangular and hexagonal finned heat sinks which optimized according to the Taguchi experimental L18(21*37) design method in channel flow was analysed theoretically. Ansys-Fluent Icepak module was used in CFD analysis. The analysis carried out for two rectangular finned and two hexagonal finned optimized heat sinks in 3 different fin heights and 5 different flow velocities. According to CFD results, Nu-Re, f-Re, Ns,a-Re and temperatue variation along fin graphics were presented and compared with experimental results.