Plazma polimerizasyonu tekniği ile elde edilen nano boyutlarda polianilin ince filmlerin, elektronik ve optik özelliklerinin araştırılması
Investigation of electronic and optical properties of the obtained nano scale polyaniline thin films by plasma polymerization technique
- Tez No: 376274
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Anilin monomerinin RF plazma polimerizasyon yöntemiyle, cam alttaş üzerine polimerleştirilmesiyle elde edilen Polianilin ince film kaplamalarının optik ve elektronik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Plazma polimerizasyon tekniği, geleneksel teknikler kullanılarak polimerleştirilemeyen malzemelerin polimerleştirilmesini ve ince film olarak üretilmesini mümkün kılan bir tekniktir. Bu teknikle elde edilen polimer ince filmler büyük alanda üretilebilmiş olup, kimyasal ve fiziksel karalılığa sahip olan yüksek kalitedeki filmlerdir. Biyoelektronik ve organik elektronik gibi yeni teknolojik alanlarının ortaya çıkışı, organik kaynaklardan elde edilen ince polimer filmlerin geliştirilmesine duyulan ilgide büyük bir artışa sebep olmuştur. Malzemelerin iletkenlik özelliğinin araştırıldığı çalışmalarda yaygın olarak kullanılan iletken polimerlerin en önemlilerinden birisi Polianilin'dir. Bu çalışmada, alttaş olarak kullanılan camlar, sırasıyla organik çözücü, sıcak distile su ve ultrasonik banyoda yıkanıp temizlendikten sonra, sistemin vakum odasına yerleştirilmiştir. Vakum odasının basıncı 100 mTorr'a düşürüldükten sonra Anilin monomer'i ortama gönderilmiştir. Vakum odasının basıncı, 500 mTorr'da sabitlenmiş ve RF kaynağının gücü 20 Watt olarak belirlenmiştir. Elde edilen ince filmlerin moleküler yapısı, amorf fazı, optik ve yüzey morfolojileri özellikleri sırasıyla FTIR, XRD, UV-VIS spektroskopileri ve SEM kullanılarak araştırılmıştır. Karakterizasyon sonucunda elde edilen ince filmlerin; yüksek derecede çapraz-bağlı, amorf ve yarıiletken özellik gösterdiği ortaya konulmuştur. Enerji aralığı dikkate alındığında, elde edilen ince filmlerin yarıiletken aygıtlar endüstrisinde geniş uygulama potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the optical and electronic properties of Polyaniline thin film coatings were investigated that obtained of Aniline monomer polymerizing on glass substrate by the Plasma Polymerization technique. Plasma polymerization technique is a technique that makes it possible to produce as a thin film and polymerizing of materials that cannot be polymerized using conventional techniques. The obtained polymeric thin films are large area and the films quality is high with physical and chemical stability. The emergence of the new technological areas such as organic electronics and bioelectronic caused to increase the attention to develop the thin polymeric films that are obtained from organic source. Polyaniline is one of the most important conductive polymers that are used currently studies in investigating of conductivities of the materials. In this research the glass has used as the basic substrate. Before the locating of the glass in into chamber,at first was washed by organic solvent, Distilled Water and ultrasonic bath respectively. Aniline monomer has entranced into the vacuum by vent after the chamber pressure became 100 mTorr. Chamber pressure was set at 500 mTorr and RF power was fixed at 20 Watt. The chemical structure, optic properties, amorphus pahse and surface morphology of obtained thin films has investigated by FTIR, UV-VIS, XRD and SEM respectively. The ontained thin films indicated semi-conductive, cross-linked and amorphous properties as Results of charachterization. These materials are thought to be have potential applications in semiconductor devices when the Band Gap it is intended.