Peyzaj karakter analizi: Artvin Şavşat ilçesi örneği
Landscape character analysis: The example of Artvin Şavşat
  1. Tez No: 376275
  2. Yazar: ASLIHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
“Peyzaj Karakteri”bir peyzajı diğer bir peyzajdan farklı kılan, iyi ya da kötü olduğu yargısına ulaştıran farklı ya da benzer özelliklerin bütünü olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda yapılan peyzaj araştırmalarında“Peyzaj Karakter Analizi”öncelikli konular arasında yer almaktadır. Peyzaj karakteri; peyzaj planlama, koruma ve yönetim araştırmalarında genel ilkelerin belirlenmesi ve ileriye dönük politikaların oluşturulmasında temel veri kaynağını oluşturmaktadır. Ülkemiz zengin doğal kaynak değerleri ile farklı uygarlıkların kültürel izlerini taşıyan çeşitli peyzajlara sahiptir. Tarafı olduğumuz Avrupa Peyzaj Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmek, peyzajların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması büyük önem taşımaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi Artvin ili Şavşat ilçesi idari sınırları içerisinde gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada, çalışma alanının sahip olduğu peyzaj karakterinin belirlenmesi, tanımlanması ve haritalanması amaçlanmıştır. Bu amaçla peyzaj karakterinin belirlenmesinde“Peyzaj Karakter Analizi (PKA)”yöntemi kullanılmıştır. Çalışma alanına ait doğal ve kültürel bileşenlere ilişkin veriler toplanmıştır. Peyzaj karakter tanımlanması ve ekolojik analizler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak değerlendirilirken peyzaj karakter alanları ise yerinde gözlem ile“Arazi Sörvey Formu”ndan yararlanılarak belirlenmiştir. Analizler sonucu 854 peyzaj karakter tipi, 13 peyzaj karakter alanı tespit edilmiştir. Her bir peyzaj karakter alanı için alanı tanımlayıcı karakteristik özellikleri içeren kimlik kartları oluşturularak görselleştirilmiştir. Çalışmadaki analiz ve bulgular çerçevesinde biyolojik çeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma, turizm stratejilerinin belirlenmesi vb. açılardan değerlendirmeler yapılmış, mevcut ve gelecekte karşılaşması muhtemel çeşitli sorunlara yönelik koruma-kullanma ve planlamaya yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Character of landscape”gives information about differences between landscapes, such as useful or not, similar or dissimilar. In recent years,“Landscape character analysis”forms to main body of landscape researches. Landscape character consists of main data sources; landscape planning, protection and management studies general principles determination and formation of their policies. Turkey has different landscape characteristic with different ways such as, rich natural sources and different cultures. We have to serve European Landscape Agreement necessities like protection of landscape and transferred it next generation. This study mainly gives information about East Black Sea Region towns, which is called Artvin Savsat and it mainly formed determination of landscape characters, identified and transferred it maps. We use (LCA) Landscape Character Analyze methods in this thesis. Natural and cultural data's are collected in study areas. Determination of landscape character and ecological analysis are evaluated in GIS moreover, landscape character areas are observed 'Area Survey forms'. As a result of analysis 854 different landscape character types, and 13 landscape character areas are determined. We also prepare identity cards to determination of landscape character areas. In conclusion, as a result of analysis and findings we evaluated the conservation of biological diversity, rural development, determining tourism strategy protection-using capacity of this area with different ways for the future.