Korunan serin iklim meralarında ortaya çıkan yangının bitki örtüsü ve toprak özelliklerine etkileri
The effects of fire occured in exclosure cool seasons rangelands on vegetations and soil properties
- Tez No: 376281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ERKOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yangın sıcak ve nemli meralarda önemli bir ekolojik işlev ve yönetim aracıdır fakat serin iklim ve yarı kurak meralarda etkisi az bilinmektedir. Yarı kurak meralarda, bitkisel üretim, canlı ve ölü materyal, mikroorganizmalar, toprak nemi, organik madde vb. gibi özellikler üzerine yangının yıkıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı yarı kurak ve yüksek rakımlı korunan mera alanlarında ortaya çıkan yangının botanik kompozisyon, toprağı kaplama oranı, bakteri ve mantar sayısı, toprak nemi ve reaksiyonu, organik madde, CO2, elverişli toplam, nitrat ve amonyum azotu, P, K, Ca, Mg, Na ve katyon değişim kapasitesi üzerine etkilerini belirlemektir. Yakılan alanda buğdaygiller familyasına dahil türlerin oranı önemli oranda azalırken baklagiller ve diğer familyalara dahil türlerin oranı artmıştır. Toprağı kaplama oranı yakılmayan alanda %94,00, yakılan alanda ise %82,40 olarak tespit edilmiştir. Hem bakteri hem de mantar sayısı yakma ile birlikte azalmıştır. Yakmayı takip eden büyüme sezonu sonunda toprak organik maddesinin miktarında ve pH'sında artış, nem içeriğinde ve CO2 miktarında ise bir azalış tespit edilmiştir. Yangın toprağın elverişli toplam azot oranını artırıken, nitrat ve amonyum azotu oranını azaltmıştır. Toprakların P, Ca ve Mg içerikleri azalırken, K, Na ve katyon değişim kapasitesi yangını takip eden büyüme sezonu sonunda artmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire is an important ecological process in moist and temperature rangelands and management tool, but little is known of the effects of the cool temperature and semi-arid rangelands. In arid and semi arid rangelands, fire has considered to have a detrimental effect in crop production, living and dead material, microorganisms, soil moisture, organic matter etc. The objective of this study was to determine botanical composition canopy coverage, bacteria and fungi number, soil moisture, soil pH, organic matter, CO2, available total, nitrate and ammonium nitrogen, P, K, Ca, Mg, Na and cation exchange capacity in exclousured rangelands of semi arid and high altitude. In the burned area, while grasses' ratio significantly decreased, legumes and the other families' ratio increased. Canopy coverage was 94,00% in the unburned site, it was 82,40% in the burned site. Soul organic matter and pH increased but soil moisture and CO2 decreased at the end of growing seasons following fire. While fire increased available total nitrogen, it decreased available nirate and ammonium nitrogen ratio. At the end of growing seasons following fire, soil P, Ca and Mg content decreased but K, Na and cation exchange ratio increased.