Korunan doğal alanların rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi: Bolu örneği
Investigation of potentials of recreation activities of national protected areas: Case of Bolu
- Tez No: 597941
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, Bolu ili genelinde yer alan korunan alanlardaki, rekreasyon potansiyellerinin belirlenmesini kapsamaktadır. Korunan alanlar; güvenilir, denetim altında, sürdürülebilirliği sağlama amacı olan, rekreasyon altyapısı olan alanlardır. Tabiat alanlarını korunan alan olma statüsüne ulaştıran faktörler (jeolojik yapısı, bitki türleri, yaban hayatı, topoğrafik yapısı, manzara vb.), aynı zamanda rekreasyon kaynağı olarak görülmektedir. Bu amaçla çalışma kapsamında, korunan alanlar üzerinde durulmuştur. Araştırma alanı olarak, İstanbul ve Ankara gibi iki metropoliten şehrin tam ortasında yer alması, birçok tabiat güzelliği ile ön plana çıkan korunan alanları bünyesinde bulundurması gibi nedenlerle, rekreasyonel faaliyetlere elverişli olan Bolu ili seçilmiştir. Araştırma alanı seçimindeki diğer bir neden, Bolu ili genelindeki korunan alanlarda yapılan rekreasyonel faaliyetler için, alan potansiyelini kapsayan bir çalışma olmamasıdır. Konumu ve tabiat güzellikleri ile önemli bir noktada bulunan Bolu ilinin, rekreasyon merkezi olabilmesi için gerekli verilerin toplanarak potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve alanlarda yapılan rekreatif faaliyetlere ek olarak getirilen iyileştirme önerileri ile rekreasyonel çeşitliliğin sağlanarak rekreasyon potansiyelinin yükseltilmesi çalışmanın amacını ifade etmektedir. Rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi için Gülez'in (1990)“Orman İçi Rekreasyon Potansiyeli Değerlendirme Yöntemi”kullanılmıştır. Bu yöntemin uygulanması için Gülez'in hazırlamış olduğu“Orman İçi Rekreasyon Değerlendirme Formu”alanlara uygulanmıştır. Potansiyelin hesaplanabilmesi için yönteme göre alanın peyzaj değeri, iklim değeri, ulaşılabilirliği, rekreasyon kolaylığı ve olumsuz etkenler formda yer alan puanlama sistemine göre değerlendirilmiştir. Tüm kriterler puanlandığında en yüksek değer 100 puan olacağı için, değerlendirme sonucu yüzde cinsinden bir sonuç elde edilmiştir. Bölüm 2 kapsamında,“korunan alan”ve“rekreasyon”kavramları ele alınmıştır. Tabiat içinde, ender doğa güzelliklerini barındıran, farklı jeolojik yapılara sahip olan alanların“korunan alan”olarak tanımlandığına yer verilmiştir. Geçmişten bugüne kadar korunan alanların gelişim süreçleri ifade edilmiş, ulusal ve uluslararası sınıflandırmalara yer verilmiştir. Korunan alanların yasal durumlarından bahsedilerek 2873 sayılı“Milli Parklar Kanunu”kapsamı içerisinde yer alan korunan alanların (tabiat parkları, tabiatı koruma alanları, tabiat anıtları ve milli parklar) tanımlarına ve sahip oldukları kriterlere yer verilmiştir. Rekreasyon ise; bireylerin boş zamanlarında sürekli bulundukları ortamlardan uzaklaşarak, fiziksel ve psikolojik olarak rahatlayabilecekleri faaliyette bulunmaları gibi çeşitli tanımlarla ifade edilmiştir. Rekreasyon özelliklerinden, sınıflandırılmasından ve doğada gerçekleştirilen rekreasyon çeşitlerinin bazılarından bahsedilmiştir. Rekreasyon taşıma kapasitesinin önemi anlatılırken koruma-kullanma ilişkisi de değerlendirilmiştir. Korunan alanlarda rekreasyon faaliyetinde bulunabilmek için alanın rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi ve planlarının yapılmış olması gerektiği ifade edilmiştir. Bölüm 3 kapsamında, Bolu ilinde yer alan 2873 sayılı kanun kapsamına dahil olan tabiat parkları ve milli parkın rekreasyon faaliyetleri incelenmiş ve rekreasyon potansiyelleri belirlenmiştir. Sonuç bölümünde ise rekreasyon potansiyelleri belirlenen korunan doğal alanlara iyileştirme ve rekreasyon çeşitlilik önerileri getirilerek bu öneriler sonucunda alanların geliştirilmiş potansiyel değerlerinin hesaplanması ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, include determination of recreation potentials in protected areas throughout Bolu province. Protected areas are the areas that are under control, reliable and have infrastructure and ensure sustainability of the environmental quality. Factors (geological structure, plant species, wildlife, topographic structure, landscape) leading to the status of protected areas are also the source of recreation. For this reason, protected areas are chosen as the subject matter of the thesis. Bolu province which is located between two metropolitan cities, namely Istanbul and Ankara, and having quite number of protected areas of nature which are suitable for recreational activities has been selected as the research area. Another reason for choosing the research area is the lack of academic works both in landscape architecture and urban design related to the protected areas of nature in Bolu province. The aim of the research is, by collecting the necessary data to reveal the potential of the protected areas of nature in Bolu Province, to evaluate suggestions for the improvement of those areas as recreational centres. To determine the potential of recreational areas Gülez's 'Assessment Method in Forest Recreation Potential' (1990) is used. For the application of this method, the form for the 'Evaluation of Recreation in the Forest', again prepared by Gülez, is applied to the protected areas of nature. According to this method, the landscape value, climate value, availability of transportation infrastructure, ease of recreation and negative factors of the area are evaluated according to the scoring system in the form. The results of the evaluation are in percentage by the acceptance of the highest value will be 100 points. The concepts of 'protected area' and 'recreation' are discussed in chapter two of the thesis. 'Protected area' is defined as the areas having rare natural beauty with different geological structures in nature. The development process of protected areas and national and international classifications are explained. Mentioning the legal status ('National Parks Law') of protected areas in Turkey, the definitions of 'natural park', 'natural conservation area', 'natural monument' and 'national park' and related criteria are included. Recreation is a leisure time activity, away from the environment obtained by the people constantly, for the sake of physical and psychological rest. Features of recreation, classification and some types of recreation in nature and the relation between 'protection and use' while describing the importance of carrying capacity are mentioned. It is stated that recreational potential of the area should be determined through the planning process. In chapter three, the recreational activities are examined in the natural parks and national parks in the province of Bolu and the potentials of those areas are determined. In the last chapter, the capacity of potentials of the protected areas of nature in the province of Bolu are calculated and suggestions for those areas are evaluated.