Bazı minerallerin nano boyutlarda öğütme parametrelerinin belirlenmesi
Determınatıon of grındıng parameters of some mınerals ın nano dımensıon
  1. Tez No: 376340
  2. Yazar: KİRAZ EŞMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde devletlerin ve teknoloji şirketlerinin bir numaralı yatırım konusu haline gelen nanoteknoloji bütün dünyada hemen hemen her üniversitede çok geniş guruplar tarafından araştırılmakta ve bu konu ile ilgili çalışmalar ülkemizde de hızla yaygınlaşmaktadır. Bor ve bor türevleri ise çağımızın gelişen modern teknolojisinin vazgeçilmez birer unsurudur. Bor ve bor ürünlerinin öğütülmesi ile ilgili çalışmalar her geçen gün hızla artmaktadır. Bu çalışmadaki amaç, bor türevlerinin ve bazı minerallerin nano boyutta öğütme parametrelerini belirlemektir. Bazı minerallerin geleneksel öğütme yöntemleri yerine daha ekonomik daha pratik tekniklerle kaliteli malzemeler elde edilerek kullanım alanlarını genişletmektir. Bu çalışmada mekaniksel aşındırma yöntemi kullanarak nano boyuta inilmeye çalışılmıştır. Bu amaç için Planetary micro mill Pulverisette öğütücü kullanılmıştır. Elde edilen numuneler için SEM analizleri yapılarak tane boyutu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology has become the number one investment area of the countries and technology companies today and is investigated by very large groups in almost every university worldwide. Studies on this subject are also rapidly increasing in our country. Boron and boron derivatives are indispensable elements of modern technology. Studies on the grinding of boron and boron products are rapidly increasing with each day. The aim of this study was to determine the grinding parameters of boron derivatives and some minerals. Another aim was to obtain materials with high quality by using more economic and more practical techniques instead of the traditional grinding methods, and to widen the areas of use of some minerals. İn this study, mechanical etching method for the purpose of using the nano-dimension . For this purpose Pulverisette Planetary micro mill grinders are used. Grain size was determined by means of SEM analysis.