Design of an a axis CNC router
A eksen CNC router tasarımı
- Tez No: 376339
- Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, bilgisayar destekli tasarım ve sonlu elemanlar analizi yöntemini kullanarak A eksen CNC Router tasarımı ve üretimi ile ilgilidir. CNC Router, görsel sanatlar, reklamcılık, ahşap işleme, hobiler, prototiplendirme, ürün geliştirme, sanat ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında tasarlanan CNC Router X ve Y eksenleri olmak üzere 2 eksen lineer olarak, A ekseninde de rotasyonel olarak çalışmaktadır. Bu tarz bir CNC Router tasarımının sebebi ve gerekliliği, ortez ve protezde engelli hastaların kullandığı soket üretimi olmuştur. Bu tez kapsamında CNC Router tezgahı ile üretilen katı modeller 3B lazer tarayıcı ile elde edilmiştir. 3B taramadan sonra, 3B verinin iyileştirilme işlemleri için Rapidworks yazılımı kullanılmıştır. Bir sonraki adım bilgisayar destekli üretim yazılımı olan SolidCNC aracılığıyla G kodlarının elde edilmesi olmuştur. Son olarak solid model G kodları kullarak A eksen CNC Router ile üretilmiştir. Bu makinenin tasarımında entegre analiz modeli kullanılmıştır. CNC Router bilgisayar destekli yazılımlar kullanılarak tasarlanmıştır. Katı modelleme için SolidWorks yazılımı, sonlu elemanlar analizi için ise ANSYS yazılımı kullanılmıştır. Bu tez kapsamında, A eksen CNC Router tasarlanmış ve üretilmiştir. Farklı objelerin 3B laser tarayıcı ile taramaları, 3B tarama ile elde edilen verilerin işlenmesi, bu verilerden G kodlarının elde edilmesi ve A eksen CNC Router ile üretimi başarı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Project is about designing and producing of an A axis CNC Router by means of software programs which enable computer aided design and finite element analysis. CNC Router is widely in use for different sectors such as visual works for advertising, woodworking, hobbies, engineering prototyping, product development, art and many other applications. CNC Router which was designed in this thesis, works in two linear axis (X axis and Z axis) and a rotary axis (A axis). The necessity and the reason of occurance such type of CNC Router was primarily to produce the socket which is used in orthesis and prothesis for disabled people. In this thesis, solid models which were manufactured in CNC Router machine, was obtained by means of a 3D laser scanner. After 3D scanning, a software program called Rapidworks was used for some refinement in 3D data. Next step was to obtain G codes by means of a C software program which is called SolidCNC. Finally, solid model could be easily produced with the A axis CNC Router by using G codes. In the designing phase of this machine, integrated analysis model was used. CNC Router was designed by means of CAD programmes. SolidWorks was used for solid modeling and ANSYS was used for finite element analysis and improving the design. Consequently, A axis CNC Router Machine was designed and produced and also 3D scanning of different objects, modifying data obtained from 3D scanning, getting G codes and producing them in A axis CNC Router Machine are completed.