Clarification of the effects of imazalil and tebuconazole from azole fungicides to antioxidant enzyme activities, intracellular radical and membrane LPO levels in Phanerochaete chrysosporium
Azol fungisitlerinden imazalil ve tebuconazolün phanerochaete chrysosporıum da antioksidan enzim aktivitelerine, hücre içi radikal ve membran LPO düzeylerine etkilerinin aydınlatılması
- Tez No: 376341
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan araştırmada, Phanerochaete chrysosporium da imazalil (IMZ) ve tebuconazole (TEB) katkılı ortamlarda indüklenen antioksidant cevap kapasitesi zamana ve derişime bağımlı incelenerek kontrol ile kıyaslanmıştır. Sonuçlar katalaz and süperoksit dismutaz aktivitelerinin IMZ ve TEB in bulunduğu P. chrysosporium un besi ortamında benzer davranışlar göstererek arttığını göstermiştir. IMZ ve TEB katkılı koşullarda mebrana bağlı NAD(P)H oksidaz aktiviteleri kontrolün üstünde artan derişime ile artmıştır fakat kontrol altındaki seviyelere kadar inkübasyon zamanına bağımlı sürekli azalmıştır. IMZ katkılı ortamlarda hidrojen peroksit düzeyleri inkübasyonun on ikinci saatine kadar genellikle kontrol üstündedir, ilerleyen inkübasyon periyodunda azlan eğilim göstererek yirmi dördüncü saatten sonra kontrol seviyeleri altına düşmesine rağmen tüm TEB katkılı ortamlarda hidrojen peroksit düzeyleri genellikle kontrol üstündedir ve on iki-otuzuncu saat aralığındaki sürekli halin dışında genellikle devamlı artış göstermiştir. İnkübasyon süresi başında superoksit anyon radikal düzeyleri artan IMZ derişimi ile kontrolün üstünde artarken inkübasyonun otuz altıncı saatine kadar azalan eğilim göstermiş olup daha sonra tekrar artmıştır. IMZ ve TEB katkılı ortamların her ikisinde de hidroksil radikal ve ayrıca membran LPO düzeyleri konsantrasyona ve zamana bağımlı artmıştır. IMZ ve TEB konsantrasyonuna bağımlı LPO düzeyindeki artışlar antioksidant cevap sisteminin yeterli olmadığının göstergesi olarak açıklanabilir. IMZ varlığında hidroksil radikal seviyesi TEB varlığında ki hidroksile kıyasla daha yüsek olmasına rağmen membran hasarının benzer olması imizalil varlığında hücre içindeki protein ve DNA lara daha güçlü atakların olduğuyla açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, antioxidant response capacities in Phanerochaete chrysosporium incuded by imazalil (IMZ) and tebuconazole (TEB) supplemented conditions were investigated depend on the time and concentrations and the results were compared with controls. The results showed that catalase and superoxide dismutase activities in the present of IMZ and TEB in P. chrysosporium medium increased with showing similar behaviours to each other. NAD(P)H oxidase activities in IMZ and TEB supplemented conditions increased with increasing concentrations over the controls but decreased continuously depending on incubation time up to under the control levels. Although the hydrogen peroxide levels in IMZ supplemented conditions were generally higher than controls up to twelfth hour of incubation time, showed decreasing tendency in the following time and dropped under the control levels after twenty fourth hour, in all TEB supplemented conditions hydrogen peroxide levels were generally over the control and showed continuosly increase after the steady state levels between twelfth - thirty hours. While superoxide anion radical levels increased with increasing IMZ concentration over the control at sixth hour, they showed decrasing tendency up to thirty sixth hour of incubation and then increased again. superoxide anion radical levels levels indicated slightly increases when compared with control in the presence of TEB depending on incubation time. In both IMZ and TEB-supplemented conditions, hydroxly radical and membran LPO levels increased depending on concentration and incubation time. The significant induction of LPO levels depending on the IMZ and TEB concentrations can be explained with not enough antioxidant response system. Although IMZ was more effective than TEB in the production of hydroxyl radical, membran LPO damage levels in IMZ supplemented conditions were similar with TEB. This situation may be explained by more rapid and stronger attacks of the radicals to the intracellular biomolecules including protein and DNA in IMZ supplemented conditions.