İzmir ilinde zeytinyağı üretim ve ihracatı açısından lisanslı depoculuktan beklentiler
Expectations from the warehouse receipt system for olive oil production and export in İzmir
- Tez No: 376356
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye mevcut ekolojik koşulları ve artan zeytin ağacı sayısı ile zeytinyağı üretiminde önemli bir potansiyele sahiptir. Üretilen zeytinyağlarının bir kısmı iç piyasaya sunulurken önemli bir kısmı da ihraç edilmektedir. Zeytinyağında üretim, depolama ve pazarlama politikalarındaki tutarsızlıklar nedeniyle bazı yıllar arz fazlalıkları, fiyat istikrarsızlıkları ve ciddi miktarda kalite kayıpları yaşanabilmektedir. Bu nedenle Türkiye'nin zeytinyağı üretim ve ihracatında arzu edilen seviyeye sürdürülebilir bir şekilde gelebilmesi açısından lisanslı depoculuk sisteminin yaygınlaştırılması ve etkin şekilde kullanılması önemlidir. Bununla birlikte, mevcut üretim, depolama ve pazarlama sisteminin aksayan yönlerini telâfi etme fırsatı sunan sistemin, bazı yapısal ve altyapı sorunları da bulunmaktadır. Bu çalışmanın ana amacı zeytinyağı sanayici ve ihracatçılarının lisanslı depoculuktan beklentilerini belirleyip; sistemin kurulumu sırasında ortaya çıkması olası sorunları yine sektörün beklentilerine göre değerlendirmek ve çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has significant potential in olive oil production with its ecological conditions and increasing number of olive trees. While a part of produced olive oil released to the domestic market, an important part of the olive oil is exported. Due to inconsistencies in policies, for olive oil, in production, storage and marketing, it may be occurred over supply, price instability, and a considerable amount of quality losses in some years. Therefore, dissemination and effective use of warehouse receipt system is essential for Turkey's olive oil production and exports to reach a desired level in a sustainable manner. However, there are some structural and infrastructural problems of the system that offers the opportunity for making up the weak parts of the current production, storage and marketing system. The main purpose of this study was to determine the expectations of olive oil industrialists and exporters from warehouse receipt system and to evaluate the problems likely to arise during the installation according to the expectations of the sector and provide solutions.