İzmir ve Manisa illerinde bağ alanlarında ekonomik öneme sahip bitki paraziti nematodların morfolojik ve moleküler yöntemlerle tanılanması
The identification of the economically important plant parasitic nematodes in vineyards areas of İzmir and Manisa provinces by morphological and molecular techniques
  1. Tez No: 376355
  2. Yazar: İBRAHİM MISTANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP KAŞKAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir ve Manisa İllerine bağlı ilçelerdeki bağ alanlarında bulunan ekonomik önemi olan nematodların yayılış, yaygınlık ve bulaşıklık oranları ile söz konusu türlerin morfolojik ve moleküler yöntemlerle tanılanmasıdır. Araştırmanın materyalini, İzmir ve Manisa bağ alanlarından alınan, toprak örnekleri, bitki materyalleri ve nematodlar oluşturmuştur. Manisa ilinde 6 ilçedeki 147 bağ alanından, İzmir ilinde ise 7 ilçedeki 41 bağ alanından bitki kök ve toprak örnekleri alınıp analiz edilmiştir. Kök-ur nematodları ve Kamalı nematodlar ile bulaşıklığın Manisa ili bağ alanlarında % 34,01; İzmir ili bağ alanlarında ise % 31,71 oranlarında olduğu saptanmıştır. Yaygınlık tespiti sonucunda Manisa ili Salihli ilçesi bağ alanlarında % 43,48 ve İzmir ili Torbalı ve Urla- Çeşme- Seferihisar ilçeleri bağ alanlarında ise %66,67 oranlarında ağır yaygınlık tespit edilmiştir. Kamalı nematodların ve Kök-ur nematodlarının türlerinin belirlenmesi amacıyla morfolojik ve moleküler olarak yapılan teşhis çalışmaları sonucunda, kök-ur nematodlarından Meloidogyne javanica (Treub, 1885) Chitwood, 1919 (%9,52), Meloidogyne arenaria (Neal, 1889) Chitwood, 1949 (%6,35), Meloidogyne incognita (Kafoid and White, 1919) Chitwood, 1949 (%3,18) türleri ve kamalı nematodlardan ise Xiphinema pachtaicum (Tulaganov, 1938) Kirjanova, 1951 (%87,30), Xiphinema index Thorne and Allen, 1950 (%19,05) ve Xiphinema italiae Meyl, 1953 (%9,52) türleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine of the distribution, prevalence and infestation ratio of economically important nematodes species found in production areas of grape (Vitis vinifera L.) in Izmir and Manisa province, and to identify these nematode species by morphological and molecular techniques. The main material of this study were the nematodes, soil samples and plant materials taken from the areas of Izmir and Manisa vineyards. The plant roots and soil samples from the 147 vineyards in the 6 towns belonging to Manisa province and 41 vineyards in the 7 towns belonging to Izmir province were taken and analyzed. The infestation ratio with root knot nematodes and dagger nematodes were found as 34,01% and 31,71% in Manisa and Izmir vineyards respectively. At the result of determining the prevalence, it has been found as 43,48% in the vineyards area of Salihli town of Manisa and as 66,67% in the vineyards area of Torbalı and Urla- Çeşme- Seferihisar districts of Izmir with heavy prevalence. At the results of the diagnostics studies made by morphological and molecular techniques in order to determine dagger and root-knot nematode species which were found, the species were identify as Meloidogyne javanica (Treub, 1885) Chitwood, 1919 (%9,52), Meloidogyne arenaria (Neal, 1889) Chitwood, 1949 (%6,35), Meloidogyne incognita (Kafoid and White, 1919) Chitwood, 1949 (%3,18) belonging to root-knot nematodes and Xiphinema pachtaicum (Tulaganov, 1938) Kirjanova, 1951 (%87,30), Xiphinema index Thorne and Allen, 1950 (%19,05) and Xiphinema italiae Meyl, 1953 (%9,52) belonging to dagger nematodes.