Gezgin satıcı problemleri ve çözüm algoritmaları üzerine
On the traveling salesman problems and solution algorithms
  1. Tez No: 376360
  2. Yazar: GÖZDE KIZILATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURIYEV, YRD. DOÇ. MURAT ERŞEN BERBERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gezgin Satıcı Problemi NP-Tam sınıfına ait bir kombinatoryal optimizasyon problemidir. Problem uygulama alanının çok olmasından dolayı literatürde önemli bir rol oynar ve Gezgin Satıcı Problemi örneği olarak formüle edilebilen pek çok gerçek hayat uygulaması vardır. Literatürde Gezgin Satıcı Problemleri için çok sayıda kesin algoritma, yaklaşım algoritmaları, sezgisel algoritmalar ve metasezgisel algoritmalar önerilmiştir. Bu tezde Gezgin Satıcı Problemleri ele alınmış, problemler için geliştirilen çözüm yöntemleri incelenmiş ve bu problem için önerilen tur iyileştirme yöntemlerinden k-opt yöntemi modifiye edilerek Simetrik Gezgin Satıcı Problemi için yeni bir algoritma tasarlanmıştır. Algoritma C programlama dilinde kodlanmış ve TSPLIB Kütüphanesi örnekleri üzerinde test edilmiştir. Ayrıca Çoklu Gezgin Satıcı Problemi için de yeni bir sezgisel algoritma önerilmiştir. Bu algoritma da C dilinde kodlanarak TSPLIB Kütüphanesi örnekleri üzerinde hesaplama denemeleri yapılmış ve sonuçlar literatürde var olan benzer bir çalışma ile kıyaslanmıştır. Hesaplama sonuçları önerilen yöntemlerin etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The traveling salesman problem is a combinatorial optimization problem which belongs to the class of NP-Hard. The problem plays an important role in literature owing to its plenty application area and there are a great number of real life applications which can be formulated as an instances of the traveling salesman problem. In the literature, there are several exact algorithms, approximation algorithms, heuristic algorithms and meta-heuristic algorithms which have been proposed for traveling salesman problem. In this thesis, the traveling salesman problem is studied, the solution approaches for the problem are investigated and a new heuristic algorithm are designed for symmetric traveling salesman problem by improving k-opt which is a tour improvement heuristic. The algorithm has been implemented in C language and has been tested on the TSPLIB library. Besides, a new heuristic algorithm is proposed for multiple traveling salesman problem. This algorithm has been implemented in C language and has been tested on the TSPLIB library too, and compared with a similar literature work. The experimental results show that the proposed algorithms are efficient.