Adsorption of mycotoxins by zeolites and organo-zeolites
Mikotoksinlerin zeolit ve organo-zeolitlerle adsorpsiyonu
- Tez No: 376361
- Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, bira numunelerindeki Zearalenonun (ZEN) adsorpsiyonu ve önderiştirilmesinde doğal zeolit klinoptilolitin ve kısa zincir organo-zeolit, tetra metil amonyum yüklü klinoptilolit (TMA-klinoptilolit) ve uzun zincir organo-zeolit, oktadesil trimetil amonyum yüklü klinoptilolitin (ODTMA-klino) kullanılabilirliği araştırılmıştır. ODTMA-klinoptilolit ile yapılan kesikli çalışmalarda, Zearalenonun pH 1.1-9.0 aralığında nicel olarak adsorplandığı, doğal klinoptilolit ve TMA-klinoptilolit ile yapılan kesikli çalışmalarda, Zearalenon'un pH 1.1-4.5 aralığında her iki adsorbent ile nicel olarak, pH 4.5-7.0 aralığında ise ~%70 adsorplandığı görülmüştür. Zearalenonun adsorpsiyon özelliği Langmuir, Dubinin-Radushkevich (DR) ve Freundlich izoterm modelleriyle incelenmiş ve Freundlich izoterm modelin tüm adsorbentlerin adsorpsiyon özelliğini en iyi açıklayan model olduğu bulunmuştur. Önerilen metod ZEN'in adsorpsiyonu ve önderiştirilmesi için bira numunelerine uygulanmış, geri kazanımlar klinoptilolit ve TMA-klinoptilolit için düşük iken (sırasıyla% 44.0, % 56.7) ODTMA-klinoptilolit için yüksek (%89.5) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In thesis, the applicability of natural zeolite Clinoptilolite (CLN) and organo-clinoptilolites modified with the quaternary ammonium salts tetramethylammonium bromide (TMA) for the short-chain organo-zeolite and octadecyltrimethyl ammonium bromide (ODTMA) for the long-chain organo-zeolite, has been investigated for the adsorption and preconcentration of Zearalenone (ZEN) from beer solutions. In the batch experiments, ZEN was quantitatively adsorbed at the pH range of 1.1?9.0 by ODTMA-Clinoptilolite (ODTMA-CLN). As for CLN and TMA-Clinoptilolite (TMA-CLN), ZEN adsorptions were about 100% at the pH range 1.1-4.5 and 70% at pH range 4.5-7.0. The adsorption of ZEN was investigated in terms of Langmuir, Dubinin-Radushkevich (DR) and Freundlich isotherm models; and Freundlich isotherm model was found adequate to describe the adsorption for all adsorbents. The proposed methodology was applied to beer samples for adsorption and preconcentration of ZEN, the recoveries found for CLN and TMA-CLN were not sufficient (44.0 and 56.7%, respectively), but the recovery carried out with ODTMA-CLN was high (89.5%).