Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Ünitesinin hava kaynaklı mikrofungus florasının belirlenmesi
Determination of airborne microfungal flora of neonatal unit of Ege University Faculty of Medicine School
  1. Tez No: 376364
  2. Yazar: ERHAN SAKARTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV HALİKİ UZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan iç ve dış ortam havasındaki mikrofungus içerik ve sayılarının belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada seçilen 14 noktadan Mayıs 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında örnekleme yapılmıştır. Yapılan örnekleme sonucunda Ünite iç ve dış ortamında toplamda 2631 mikrofungus kolonisi sayılmıştır. Bu koloni sayısının 303 adedi steril misel, 378 adedinin ise mayalardan oluştuğu tespit edilmiştir. Geriye kalan 1950 adet koloni ise izolasyon ve fenotipik yöntemlerle identifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Tüm örnekleme dönemleri ve örnekleme noktaları dikkate alınarak izolasyonu gerçekleştirilen mikrofungusların identifikasyon sonucuna göre; toplamda 12 farklı genus ve 62 farklı tür tespit edilmiştir. Bu türlerin 12 adedini Aspergillus, 24 adedini Penicillium, 10 adedini Cladosporium, 6 adedini Alternaria ve geriye kalan 10 adedini ise diğer genuslara ait türler oluşturur. 6 adet mikrofungus ise sadece genus düzeyinde tanılanabilmiştir. İzole edilen mikrofunguslar genus düzeyinde sınıflandırıldığında; Cladosporium genusu 892 koloni ile en yüksek genus olarak karşımıza çıkmaktadır. Aspergillus genusu 472, Penicillium genusu 276, Alternaria genusu ise 250 adet olarak kaydedilmiştir. 60 adet mikrofungus kolonisinin ise diğer genuslara ait olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu çalışmada her ay toplam bakteri sayımı da yapılmış olup, çalışma periyodunda ünitede görülen bakteriyal infeksiyonlarla ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. 12 aylık örnekleme sonucunda toplam 3666 adet bakteri kolonisi sayılmıştır. Araştırma periyodu boyunca izole edilen mikrofungus sayılarınıni toplam mikrofungus yoğunluklarının ve sayılan toplam bakteri sayılarıının mevsimsel parametrelerle ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the determination of indooor and outdoor airborne microfungal flora of Ege University Faculty of Medicine School, Neonatal unit. In our study, we have sampled the air samples between May 2011-April 2012 from 14 selected station. Results of samplings totaly we calculated 2631 Microfungi colonies from indoor and outdor air enviroments. We determined that 219 colonies from total Colonies have consisted of Mycelia sterilia, 374 colonies were yeasts. According to the results of identification from all sampling periods and sampling points; 15 diffirent genus and 63 diffirent species that are relating to these genus have been determined. These species consisted of Aspergillus (12), Penicillium (24), Cladosporium (10), Alternaria (6) and other species (10). The 6 microfungi were identified only in genus level. When we put into categories the microfungi that identified on genus level; The genus of Cladosporium is highest genus with 892 colonies number, genus of Aspergillus is following that the second rank by 472 colonies, the third most seen genus is Penicillium. The genus of Alternaria is following these microfungi as a fourth genus. The 60 colonies were determined as other microfungi genera. In this study, we have searched if there is relationship between bacterial infection and total bacterial consantration by calculating total bacteria per month. The 3666 bacteria colonies were collected in the result of sampling for 12 months. We have investigated if there is a relationship between seasonal parameters and total microfungi concentration, isolated microfungi and total bacteria consentration.