Sermaye şirketi yönetici ve ortaklarının kamu alacağından sorumluluğu
Liability of corporate directors and shareholders for unpaid taxes
- Tez No: 376375
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sermaye şirketleri kendisini oluşturan paysahipleri ve faaliyetlerini yürüten yöneticilerden ayrı bir hukuki kişiliğe sahiptir ve kural olarak şirket işlerinin bütün sonuçlarından şirket tüzelkişiliği sorumludur. Sermaye şirketleri devlete olan borçlarını ödemediğinde yönetici ve ortaklarının ödenmeyen borçtan dolayı sorumluluğu söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda, fer'i borçlular olarak yönetici veya ortakların ödenmeyen kamu borcunu şahsi malvarlıklarından ödemeleri gerekmektedir. Başka deyişle, ödenmemiş vergilerden yönetici ve ortakların bireysel sorumluluğu gündeme gelmektedir. Sermaye şirketi yönetici ve ortaklarının kamu alacağından sorumluluğu, mevzuatta farklı hükümlerde yer almış fakat birbirini tamamlayacak değil birbiriyle çelişecek şekilde düzenlenmiştir. Mevzubahis hükümler ticaret hayatında ve uygulamada gerçekleşen olgular neticesinde oluşan belirsizlikleri gidermek ve uyuşmazlıkları çözmek için de yeterli imkân sağlamamaktadır. Böyle olunca da, vergileri ve diğer kamu alacaklarını tahsil etmekle görevli kamu idaresi kanunların uygulanmasında yoğunlukla hataya düşebilmekte ya da alacağını bir an evvel elde etmek saikiyle hukuka aykırı işlemler yapabilmektedir. Bu çalışmada, kamu alacağının sermaye şirketi yöneticilerinden ve ortaklarından tahsil edilebilmesinin şartları, kamu alacağı sorumluluğunun kapsamı ve niteliğinin incelenip aktarılması amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
A corporation is an independent and seperate legal entity in its own right, and debts incurred by the entity are its responsibility. As a general rule, the directors and shareholders of a corporation are not personally liable for the entity's tax and other debts. However, when the entity turns out to be unable to pay them, under certain circumtances, corporate directors and its shreholders can be held personally liable. The liability of paying company's unpaid public debts from their personal wealth is an important exception to the rule of limited liability for owners of company. Corporate directors are also liable for being an accessory obliger for unpaid taxes. The legal arragements of directors' and shareholders' tax liability are settled in different regulations but these are discordant and mostly in conflict with each other. Thus, such norms are unsuccesful for disambiguation of business life and inadequate for the settlement of disputes. The study is a master thesis considers and discusses the problem that corporate directors and shareholders are liable for company's outstanding debts to the public authority.