İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin örgütsel yaratıcılık algılarının incelenmesi: Gaziantep Nizip örneği
Investigating primary school administrators and teachers' perceptions of organizational creativity: The case of Gaziantep-Nizip
- Tez No: 376439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı Gaziantep ili Nizip ilçe merkezi ilköğretim okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin; bireysel, yönetsel ve toplumsal boyutlardaki örgütsel yaratıcılık algılarını belirlemek; ayrıca yönetici ve öğretmenlerin örgütsel yaratıcılık boyutlarının; cinsiyetlerine, yaşlarına, okuldaki görevlerine (yönetici/öğretmen), branşlarına, kurumdaki çalışma sürelerine, mesleki kıdemlerine ve mezuniyet durumlarına göre farklılık gösterip göstermediği incelemektir. Katılımcıların, söz konusu bu boyutlara ilişkin algılarını belirlemek üzere“Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Gaziantep İli, Nizip İlçesindeki 29 ilköğretim okullarında görev yapmakta olan yönetici ve öğretmenler (58 yönetici 1104 öğretmen) oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini yansız örneklem yoluyla seçilen 26 ilköğretim okulu oluşturmaktadır. 52 yönetici (21 müdür, 31 müdür yardımcısı), 435 öğretmen olmak üzere toplam 487 kişiden veri toplanmıştır.“Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği”ile toplanan verilerin çözümlenmesinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanılmıştır. İlköğretimde çalışan yönetici ve öğretmenlerin örgütsel yaratıcılığa ilişkin görüşlerinin kişisel özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemede;“aritmetik ortalama”,“standart sapma”,“t-testi”,“tek yönlü varyans analizi (ANOVA)”ve“Tukey testlerinden”yararlanılmıştır. Yöneticilerin ve öğretmenlerin örgütsel yaratıcılık algılarını belirlemede boyutları oluşturan maddelerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmalarından faydalanılmıştır. Yönetici ve öğretmenlerin örgütsel yaratıcılık algıları“bireysel =3,81”,“yönetsel =3.49”ve“toplumsal = 3.45”olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to determine perceptions of school administrators and teachers working in state primary schools in Nizip District ,Gaziantep in 2011-2012 academic year regarding organizational creativity within the individual, administrative and social dimensions, and also to investigate whether school administrators and teachers' perceptions of organizational creativity vary according to gender, age, position at the school (administrator/teacher), branch, years of experience in the school, seniority and education level. To this end, the participants' perceptions of the dimensions of organizational creativity were determined via“Organizational Creativity Scale”. This research includes administrators and teachers working in 29 state primary schools in Nizip District, Gaziantep. (58 administrators, 1104 teachers). The sample of the research was chosen randomly, data were collected from 487 participants, of whom 435 are teachers and 52 are school administrators (21 principals, 31 vice-principals) working in 26 state primary schools. Data collected via“Organizational Creativity Scale”were analyzed using SPSS 20.0 statistical program. To find out whether school administrators and teachers' perceptions of organizational creativity vary according to personal characteristics,“mean”,“standard deviation”,“t-test”, one way analysis of variance (ANOVA) and“Tukey test”were performed. School administrators and teachers' perceptions in the“individual”,“administrative”and“social”dimensions were revealed through means and standard deviations of factors constituting the dimensions. The results showed that school administrators and teachers experienced a“satisfactory level”of organizational creativity“ at Individual dimension = 3.81”,“at Administrative dimension = 3.49”,“at Social dimension =3.49”.