2012-Seviye Belirleme Sınavının Rasch Modeline göre cinsiyet değişkeni açısından yanlılığının incelenmesi
An investigation of item bias in 2012-Level Determination Exam according to Rasch Model in terms of gender variable
  1. Tez No: 376451
  2. Yazar: AZMİ TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bir testte bulunması gereken en önemli özelliklerin başında geçerlik ve güvenirlik gelmektedir. Testin geçerlik ve güvenirliğini sağlamanın bir basamağı test maddelerinin yanlılığını incelemektir. Bu çalışmanın amacı 2012 Seviye Belirleme Sınavı (SBS) maddelerinin cinsiyet değişkenine göre Rasch Modeli açısından yanlılığını incelemektir. Çalışma kapsamında 2012-SBS Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve Sosyal Bilgiler alt testleri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 2012 yılında SBS'ye katılmış olan 1075546 kişi arasından tabakalı örneklem orantılı seçim yöntemi ile rastgele seçilen 216363 kişi oluşturmuştur. Verilerin analizinde Winsteps 3.8.1 paket programı kullanılmıştır. Yanlılığı belirlemek amacıyla Rasch modeli temel alınarak Değişen Madde Fonksiyonu (DMF) içeren maddeler incelenmiştir. Belirlenen DMF içeren maddelerin madde etkisinden mi, yanlılıktan mı kaynaklandığını tespit etmek için uzman görüşüne başvurulmuştur. Yapılan istatistiksel işlemler sonucunda iki tane Matematik alt testi ve bir tane Sosyal Bilgiler alt testi olmak üzere toplam üç maddenin Değişen Madde Fonksiyonu içerdiği tespit edilmiştir. Bu üç maddenin yanlılığı ile ilgili uzman görüşlerine göre ise maddelerde yanlılık bulunmamaktadır. Diğer bir ifadeyle DMF içeren maddelerin tamamında madde etkisi bulunmaktadır. Sonuç olarak 2012 SBS Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve Sosyal Bilgiler alt testlerinin yanlı soru içermediği, madde yanlılığı bakımından geçerli ve güvenilir bir test olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Validity and reliability are two of the most important characteristics of a test. One of the steps to ensure validity and reliability of the test is to investigate item bias. The purpose of the current study is to investigate the differential item functioning of the items of 2012 Level Determination Exam according to Rasch Model in terms of gender variable. To this end, Turkish, Mathematics, Science and Technology and Social Studies sub-tests of 2012 Level Determination Exam (LDE) were investigated. The sample of the study is comprised of 216363 students chosen at random from among 1075546 students who attended LDE via proportional stratified sampling method. Winsteps 3.8.1 packet program was used to analyze data. To determine item bias, items including Differential Item Functioning (DIF) were examined based on Rasch Model. A field specialist's views were taken to reveal whether the items determined to have included DIF stemmed from item impact or item bias. As a result of the statistical analyses, it was found that only three items, two in the Mathematics sub-test and one in the Social Studies sub-test, had differential item functioning (DIF) in total. According to the field specialist's views, the items did not include item bias. In other words, all three items including DIF had item impact. It was concluded that Turkish, Mathematics, Science and Technology and Social Studies sub-tests of 2012 Level Determination Exam (LDE) did not include differential item functioning, and that LDE was a valid and reliable test in terms of item bias.