Kurumsal yönetim ilkeleri açısından halka açılmanın önemi ve değeri, havacılık sektörüne dair bir uygulama
Principles of corporate governance and IPO's (initial public offering) role in corporate governance, a case study from aviation industry
  1. Tez No: 376459
  2. Yazar: SEZAİ AKBIYUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küresel büyük şirketler ve gelişen teknoloji sayesinde iktisadi yaşamda ülke sınırları ortadan kalkmıştır. Herhangi bir ülkede ortaya çıkan ekonomik kriz, sadece o ülkeyi değil diğer tüm ülke ekonomilerini de etkilemektedir. Özellikle son 20 yıl içerisinde yaşanan global krizler, karar alıcı mekanizmaların buna karşı önlem almak amacıyla çeşitli düzenlemeler yapmalarına neden olmuştur. Bunun sonucunda da kurumsal yönetim ilkelerine verilen önem artmış ve pek çok düzenleme yürürlüğe girmiştir. Bu düzenlemelerle birlikte şeffaflık, hesap verebilirlik, sorumluluk ve adil olma kavramları önem kazanmış ve bu da şirketlerin halka açılması için hem bir neden hem de bir sonuç olmuştur. Bu çalışmada kurumsal yönetim kavramının literatür araştırması yapılmış ve tarihsel gelişim süreci ile birlikte kurumsal yönetim ilkeleri üzerinde durulmuştur. Sonrasında, Türkiye'de kurumsal yönetim ile ilgili olarak yapılan düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde halka arz kavramı ele alınmış olup, Türkiye'de halka arzı engelleyen ve halka arza teşvik eden nedenler açıklanmıştır. Ayrıca, halka arz kavramının Türkiye ekonomisi için gerekliliği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise kurumsal yönetim kavramı ile halka açılma kavramı arasındaki ilişki açıklanmış ve bununla ilgili olarak yayınlanan tebliğ kapsamında halka açık şirketlerin uygulaması zorunlu ve zorunlu olmayan kurumsal yönetim ilkeleri detaylandırılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise 2013 yılı Nisan ayında paylarını halka arz eden Pegasus A.Ş.'nin halka arz süreci incelenmiş ve şirketin halka arz öncesi ve sonrasında kurumsal yönetim alanındaki uygulamaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are no borders in the world anymore because of global companies and developed high technology. Economic crisis which have been experienced in developed countries does effect not only the economy which it is in, it also effects all other countries which is in business with it. As a result of all these developments, especially in last 20 years, legislative and regulatory authoritis had created the set of some principles and implemented them. The importance of corporate governance principles has been increased with these regulations. Transparency, accountability, responsibilty and fairness are gained importance and these have been a reason and result for companies' public offerings. With this study, in the first part, it has been made the descriptions of corporate governance, its historcial development process and principles. In second part, the term of public offering has been detailed and difficulties and reasons of IPO's were explained. Moreover, the importance of IPOs for Turkey's economy has been discussed. In the third part of the study, it was explained the relationship between corporate governance and IPO. The mandatory and optional corporate governance principles with the latest notification law in this area have been detailed. At the forth and last part, it was analyzed that the process of public offering of Pegasus A.Ş. which was public offered in April 2013 and explained the practices which was in process before the offering and afterwards.