Fetvâemînizâde Gâlib Zühdî Divânı: İnceleme–metin
Dîvân by Fetvâemînizâde Gâlib Zühdî: Structural and contextual analysis
  1. Tez No: 376510
  2. Yazar: ESRA DEMİRKOPARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BÜYÜKKARCI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu tezin amacı XIX. yüzyıl divan şairlerinden Fetvâemînizâde Gâlib Zühdî'nin Dîvân metnini tespit ederek metnin şekil ve muhteva bakımından incelemesini sunmak ve Mevlevî bir şair olan Gâlib Zühdî'nin hayatı ve edebî anlayışı hakkında bilgi vermektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle, müellif hattı ile yazılmış olan Dîvân'ın metni ortaya çıkarılmaya çalışıldı, şairin hayatı, mahlası, dil ve üslûb özellikleri ele alındı. Bunu izleyen inceleme aşamasında, Dîvân önce şekil özellikleri bakımından incelendi ve nazım türleri tespit edilerek tanıtıldı. Ardından muhteva özelliklerine geçildi, bu kısımda dinî-tasavvufî unsurların, sosyal hayatın ve mitolojik unsurların Dîvân'daki akislerine değinildi, sevgili ve aşığa ait unsurların işlenişine yer verildi. Daha sonra Dîvân'daki nazireler üzerinden Gâlib Zühdî'nin başta Şeyh Gâlib olmak üzere hangi şairlerden ve ne surette etkilendiği tespit edilmeye çalışıldı ve bu bağlamda nazireleri ve nazire anlayışı değerlendirildi. Son bölümde ise nüsha tavsifi yapılarak müellifin yazmadaki imla özellikleri aktarıldı. Ayrıca, müellif elinden çıkmış olan Dîvân'da rastlanılan şairin şiir yazım sürecine dair bazı tespitlere değinildi.
Özet (Çeviri)
This thesis provides structural and contextual analysis of the manuscript“Dîvân”, written by Fetvâemînizâde Gâlib Zühdî, one of the divan poets of the 19th century, and gives information about the biography and literary approach of the poet, Gâlib Zühdî, as a Mevlevî poet. Within this perspective; firstly, the transcribed text of“Dîvân”, which is available in the autograph version, and life, pen name, language use and style of the poet are explored. Following this analysis, the“Dîvân”is structurally examined, and verse forms in the poem are determined and presented. In the part on the content of the poem, the reflections of the religious and sufistic elements, social life and mythological elements on the“Dîvân”are touched upon. In addition, the use of the elements referring to the lover and the beloved are provided. Based on the“nazire”found in the“Dîvân”, the poets, preliminarily Şeyh Gâlib, having an impact on Gâlib Zühdî, and the extent of their impact are determined. Within this context, the“nazire”found in the text and the approach of the poet towards“nazire writing”are evaluated. In the final part, with the description of the manuscript, orthographic characteristics of the poet are demonstrated. Furthermore, based on the autograph of the“Dîvân”, determinations on the writing process of the poet are mentioned.