The functional categories and phrase structure of Sason Arabic
Sason Arapçası'nın işlevsel kümeleri ve öbek yapısı
  1. Tez No: 376511
  2. Yazar: FARUK AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BALKIZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı temel olarak Sason Arapçası'nın işlevsel kümelerini ve öbek yapısını incelemektir. Bu çalışmada Yetinmeci Çizgi (YÇ)'nin ana öncülleri uyarlanarak ve dilin biçimbilimsel özelliklerine dayanarak, işlevsel yansıtmaların sözdizimsel gösterimleri analiz edilmiştir. Bu çalışmada, ilk olarak, zaman yansıtmasında yer kaplayabilecek unsurların biçimsözdizimsel özelliklerini açıklamak amacıyla bu yansıtma incelenmiştir. Zaman unsurlarının ve eylemsel biçimbilimin betimlenmesi Sason Arapçası'ndaki karmaşık zaman kiplerinin sözdizimsel analizlerine olanak sağlamıştır. Dilde gözlenen çeşitli zaman aynılaşması örneklerine bakılarak ve Stowell 1996, 2005, Giorgi & Pianesi 1997 benimsenerek, alt katmanın iki farklı zamandan oluştuğu iki katmanlı bir zaman yansıtması önerildi. Bu önerinin temel nedenlilikleri Sason Arapçası'na mahsus olan geçmiş zaman eki kə- ve diğer Arapça lehçelerinden farklı işlevlere sahip olan kwn yardımcı fiilidir. Ayrıca, Sason Arapçası'ndaki tümcesel olumsuzluğa bakılıp eylem tümceleri ile ad tümcelerinde olumsuzluğun zaman kipine göre sırasının farklı olduğu sonucuna varılmıştır (Akkuş & Benmamoun 2014). Bu inceleme dillerarası etkileşimin Sason Arapçası'nın tümcecik yapısı, yani baş değiştirgenliği ve olumsuzluğun zaman kipine göre pozisyonu, üzerindeki etkisine ışık tutmuştur. Buna ek olarak, olumlu ve olumsuz ad cümlelerinde görülen adılsıl unsurun da Doron (1983, 1986) doğrultusunda, dağıtımsal ve biçimsel sesbilimsel özellikleri dolayısıyla Pron olarak adlandırılması gerektiğini savunduk. Sonuç olarak, Sason Arapçası'nda tümcenin bilgisel yapılanmasına bağlamında olası sözcük diziliş farklılıkları incelendi ve bu çalışmada Sason Arapçası için öne sürülen öbek yapısı çerçevesinde bu diziliş farklılıklarının söz dizimsel türetimi tartışıldı. Bu tartışma öznelerin pozisyonlarını ve Sola Kaydırılan Biçimcesel unsurları da içermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate primarily the functional categories and the phrase structure of Sason Arabic. Adopting the main premises of the Minimalist Program, I analyze the syntactic representations of functional projections, relying on the morphological properties of the language. Sason Arabic displays different properties across sentence types, hence following Akkuş and Benmamoun (2014) I argue that Sason Arabic exhibits both the head initial and head final properties. In this study, the initial step was to examine the tense projection with the aim of explaining the morpho-syntactic properties of elements that can occupy it. The description of tense elements and the verbal morphology led to the analysis of the syntax of complex tense in SA. Based on the discussion of several instances of tense syncretism, mainly following Stowell 1996, 2005, Giorgi and Pianesi 1997, I argued for a bi-layeral TP analysis, where the lower layer projects two separate Ts. The main motivations for this analysis came from the past particle kə-, exclusive to SA, and the different function of kwn from other Arabic varieties. In addition, I discussed the representation of sentential negation in Sason Arabic and concluded that the order of negation relative to tense seems to be different in copular and non-copular sentences (Akkuş and Benmamoun 2014). The investigation shed light on the influence of language contact on the clause structure of Sason Arabic, that is, the head-directionality and the position of negation relative to tense. I also suggested that the pronominal element which shows up in positive and negative sentences be best treated as Pron in the sense of Doron (1983, 1986) due to its distributional and morphophonological properties.