Veraset ve intikal vergisi ve Türk vergi sistemi içerisindeki yeri
Inheritance and transfer tax in the Turkish tax system
  1. Tez No: 376610
  2. Yazar: YELİZ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türk vergi sisteminde Veraset ve İntikal Vergisi servet vergileri içinde yer alan ve servet transferleri üzerinden alınan bir vergi türüdür. Ancak, günümüzde toplam vergi gelirleri içerisinde küçük bir paya sahip olan vergi özelliğini taşımaktadır. Servet transferi üzerinden alınan Veraset ve İntikal Vergisi, Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk defa 12.04.1926 tarihinde yayınlanarak 797 sayılı Kanun ile yürürlüğe girmiştir. Sonraki yıllarda birçok değişikler yapılmıştır. Ancak, en fazla değişiklik 1959 yılında 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu ile gerçekleştirilmiş olup günümüze kadar birçok değişiklikler yapılmasına rağmen, köklü bir değişiklik yapılmamıştır. Servet intikallerinin vergilendirilmesi servetin ayrı bir ödeme gücü olduğunu göstermektedir. Ayrıca servet intikallerinin vergilendirilmeleri, gelir ve servet dağılımındaki dengeyi sağlama görevini de üstlenmektedir. Bu çalışmada ülkemizde uygulanan Veraset ve İntikal Vergisi'nin Türk Vergi Sistemi'ndeki yeri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inheritance and transfer tax in the Turkish tax system is species of tax and located in wealth taxes and levied on the transfer of wealth. However, nowadays it is a property tax with a small share of total tax revenues. İnheritance and transfer tax which levied on Wealth transfer was enacted for the first time in the Republic of Turkey.according to Law No. 797 published on 12.04.1926. Many changes were made in subsequent years. However, it was carried out with a maximum change in Inheritance Tax Law No. 1959 7338. Although there are many changes to the present day, but there is not a drastic change. Taxation of wealth transmissions indicate that there is a separate solvency of wealth. In addition to Taxation of wealth transmissions referral is undertaken the task of ensuring the balance of income and wealth distribution. In this study have tried to explain the location of Inheritance and transfer tax in Turkish Tax System in force in our country.