Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına göre nakit akım tablosu ve bir lojistik firma uygulaması
Cash flow statement by the International Financial Reporting Standards and a case study on logistics company
  1. Tez No: 376609
  2. Yazar: GÜLBAHAR ATICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tüzel ya da gerçek kişilere ait olsun, şirketler günümüz dünyasında toplumun ayrılmaz birer parçasıdırlar. Özellikle mali tabloların analizi ve yorumlanması bu tarz şirketlerin muhasebe düzenlerinin vazgeçilmez bir parçası olarak da karşımıza çıkmaktadır. İşletmeler açısından, hazırlanması zorunlu olan Nakit Akım Tabloları ayrıca işletmelerin performanslarının değerlendirilmesinde de kullanılır. Hazırlanan bu tablolar aracılığı ile işletmelerin nakit durumlarının analiz edilmesi ve bu analiz sonuçlarının yorumlanması da önemli faydalar sağlamaktadır. Uluslararası kuruluşların önderliğinde hazırlanan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) işletmeler, muhasebeciler, akademisyenler ve tüm kamuoyu için önemli alanlardan bir tanesidir. Ülkemiz üzerinde konu incelendiğinde ise örgütlerin, uluslarası standartlara uyumlu şekilde gelişmek için uygun standartları ortaya koydukları görülmektedir. Bu çalışma kapsamında finansal tabloları seçilmiş olan Reysaş Lojistik A.Ş. şirketinin finansal performansı ve nakit akışları, gerekli bilgilerin sağlanması üzerinden okunarak irdelenmiştir. Aynı zamanda şirketin oluşturduğu nakit akış tablolarının UFRS satndartlarına uygunluğu da yapılan karşılaştırmalar üzerinden okunacaktır.
Özet (Çeviri)
Belonging legal or to the individuals, companies today are an integral part of the world community. Especially this kind of cash flows emerges as an indispensable part of the company's accounting system. Businesses, in terms of preparation which is required also cash flow tables can also be used in the evaluation of performance of enterprises. Through these tables, prepared by the State of analysis cash businesses, and this interpretation of analysis results also provides significant benefits. IFRS is prepared under the leadership of international organizations is one of the important areas for all public.businesses, accountants and academics. Having studied the issues on our country, shows forth to evolve in accordance with the appropriate standards of international organizations The scope of this study were financial statements of selected Reysaş Logistics Inc. financial performance of the company and to provide the necessary information on the cash flow. At the same time standart compliance with IFRS statement of cash flows generated by the company will also be read out with the comparisons.