Örgütlerde inovasyon ve değişim yönetimi hakkında nitel bir araştırma
An quali̇tati̇ve research about innovation and change management in organizations
- Tez No: 376625
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tezimizin birinci bölümünde örgüt ve örgüt kültürünün tanımı, inovasyon ve değişim ile ilişkisi yönünden incelenmiştir. İkinci bölümde inovasyon tanımı ve inovasyonun önemi, örgüt ve değişim yönetimi dikkate alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde değişim ve yönetimi kavramları örgüt ve inovasyon açısından incelenmiştir. Tezimizin konusu ve yapılan araştırmalar doğrultusunda posta, lojistik ve bankacılık alanlarında faaliyet gösteren PTT kurumu örnek olarak alınmıştır.Örgütün kuruluş ve tarihçesi incelenmiş ve ürettiği hizmetler bağlı olduğu mevzuat ve kanunlar çerçevesinde açıklanmıştır. Üretilen hizmetler arasından inovasyon ve değişimin gerekli görüldüğü ve rekabetin yoğunlaştığı e-ticaret,kargo ve lojistik alanlarını kapsayan bir inovasyon projesi olan KARGED(Kargo ile Geri Dönüşüm)önerilmiştir. Bu çalışma kapsamında değişimin nasıl sağlanacağı anlatılmıştır. Tezimizde örnek olarak sunulan örgüt(PTT), inovasyon projesi(KARGED) olmuştur. Önerilen inovasyon projesinin getireceği değişim ve değişim yönetiminin tezimizin konusuna uygun olarak anlatıldığı bir çalışma olmuştur. Anahtar Kelimeler : Örgüt, İnovasyon, Değişim.
Özet (Çeviri)
The first chapter in our thesis the definition of organizationand the organizational culture is examined towards the relationship of definition innovationand change management. İn the second chapter the definition and importance of innovation is examined with take care of the organization and change management definitions. İn the third chapter the change and change management concepts are examined in terms of the organization and innovation concepts. According to the subject of our thesis and the direction of the researches, The PTT organization which operating in the area of mail, logistics and banking is taken as an example. Organization's foundation and history is examined and explained with produce services which are attached its legislationand the laws within the framework . An innovation project KARGED (Shipping and Recycle) covering the areas of ecommerce , shipping and logistics that the competition has intensified and innovation and change is necessary has been proposed. Also in this study How to achieve the change is described. Our thesis as an example organization (PTT) , innovation project (KARGED ) has been presented. İt is a study described that the proposed innovation project would bring change and change management according to our thesis issues. Key Words : Organization, İnnovation, Change.