Kocaeli ilinde boşanma olgusunun incelenmesi
Investigation of divorce concept in the Kocaeli province
- Tez No: 376644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada Kocaeli ilinde yaşayan boşanmış bireylerin boşanma öncesi yaşadığı problemler, boşanma nedenleri ve boşanma sonrası karşılaştıkları güçlükler ile ilgili olarak hazırlanan soru kâğıdıyla hukuki boyutta resmi nikâh akdi bulunan boşanmış bireyler arasında anket çalışması yapılmıştır. Bu anket ile boşanmış bireylerin yaşadıkları sıkıntıları demografik, sosyal, psikolojik ve ekonomik değişkenlere göre ortaya koymak ve araştırmadan elde edilecek sonuçlar doğrultusunda aile bütünlüğünün korunması için alınması gereken önlemlere yönelik öneriler geliştirmek hedeflenmektedir. Elde edilen veriler, Kocaeli ilinde aile ve sosyal yapının incelenmesi alanında çalışanlar, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde hizmet üreten politikacılar, toplumsal yapıya ilişkin verilere ihtiyaç duyan tüm özel ve tüzel kişilere yarar sağlayacaktır. Küreselleşmeyle hızla yayılan tüketim kültürü, aileleri gereğinden fazla israfa yöneltmektedir. Bununla beraber, görsel ve işitsel medya ile sürekli enjekte edilen popüler kültür, aileleri kültürel bir yozlaşmaya sürüklemektedir. Devlet, bu konuyla ilgili stratejiler geliştirmeli, popüler kültürün olumsuz etkilerini en aza indirgeyen yayınlar yapmalıdır. Boşanmadan en çok etkilenenler kuşkusuz çocuklardır. Boşanma sürecinde ve sonrasında çocukların bu durumdan en az etkilenmesi için devlet desteğiyle profesyonel yardımlar zorunlu hale getirilmelidir. Toplumsal yapı, ananeler, hukuki çerçeveler ve dini ritüeller ile aile yapısının bütünlüğü sağlanmak istense de boşanma olgusu giderek artmaktadır. Bu durumun önlenmesi gün geçtikçe zorluk teşkil etmektedir. Eşler arasındaki kültürel farklılıklar, kıskançlık, bencillik, fikir ayrılığı, ailelerin evliliklere müdahil olması, ekonomik sıkıntılar, doyumsuzluk, sözlü, duygusal ve fiziksel şiddet gibi konulardan kaynaklanan nedenler evliliği boşanmaya sürüklemektedir. Ancak bu durumu önlemek veya en aza indirgemek için evlilik öncesi ve evlilik esnasında gerekli eğitimler verilerek çiftlerin evlilik aşamasında ve evliliği süresince kaliteli bir yaşam sürmesi sağlanabilir. Bu hususun hayat geçirilmesi ve nitelikli bireyler yetiştirilmesi ile hem boşanma oranlarında azalma sağlanacağı gibi hem de çiftlerin insanca bir yaşam sürmesi erdemine kavuşacaklardır.
Özet (Çeviri)
In this research questionnaire survey was conducted among formal marriage contract divorced having a legal size divorced individuals living in the Koceli province relating to inhabited problems before the divorce, the causes of divorce and the challenges faced after divorce. It is aimed to introduce divorced individuals diffuculties according to demographic, social, psychological and economic variables and develop recommendations for the preservation of family unity for measures need to be taken in accordance with the results obtained from the study. The data obtained from the study will be beneficial for working in the field of investigation of family and social structure, politicians producing services within the framework of the welfare state, all personal and legal entities needing data on the social structure in Kocaeli province. Families are headed to waste too much with globalization rapidly spreading consumer culture. However, popular culture which is constantly injected with visual and auditory media dragging families to the cultural degeneration. The government should develop strategies on this issue and should be made publications that minimize the negative effects of popular culture. Undoubtedly children are the most affected from divorce. Professional helps should be made compulsory by government support for the least affected of children from the situation during and after the divorce. Divorce concept is increasing in spite of parents want to ensure integrity of the structure with social structure, grandmother, legal frameworks and religious rituals. The prevention of this situation represents difficulties day by day. Marriage is heading to divorce due to the reasons arising from issues such as cultural differences between spouses, jealousy, selfishness, conflicts, families to get involved in marriage, economic distress, dissatisfaction, oral, emotional and physical violence. However to prevent or minimize this situation with providing the necessary training before marriage and during marriage, a quality life can be achieved to the couples during the stage of marriage and marital. The implementation of these issues and qualified individuals both will be provided a decrease in the divorce rate and couples will have the virtue of a humane life.