Computerized applications in the maintenance department of a textile plant
- Tez No: 3767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF EYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
BİR TEKSTİL FABRİKASININ BAKIM BÖLÜMÜNDE BİLGİSAYAR UYGULAMALARI ÖZET Bu tezde ana amaç rastgele bozulan m akın a parçalarının bozulma zamanlarını önceden tahmin edebilmek için bir m e t o d geliştirmek ve bunu Mr tekstil fabrikasının bakım bolümü n e uyarlamaktır. Bu m e t o d, bakım bölümünün muhtemel arızaları önceden tahmin edebilme ve tedbir alma yeteneğini arttırıp, saman tasarrufu sağl lyabl i ir. Bu ana amaca ek olarak, b a k ı m bölümünün bilgisayar kullanımına yöneltilmesi ve zaman kaybını azaltmak ıcm bazı temel operasy o n 1 a r ı n b llqisaya r u y g n 1 a m alan t e 2 ı rı kapsam 1 n a alınmıştır. Bunlar arıza istatistikler}, yağlama kontrolü ve stok takibidir
Özet (Çeviri)
iv COMPUTERIZE! APPLICATIONS IN THE MAINTENANCE DEPARTMENT OF A TEXTILE PLANT ABSTRACT T r. e m a ı n o b jer. ive of this thesis ıs t o s e t u r a :. app; >'G.1ı for estııi:C mc the failure time? of ire rand rt i y failing machine components and implement it ir. the maintenance depar t m en t of s textile plant. This a p p r o a c h rr: the maintenance tfepa r t merit havf a charice to prevent failures arid save rime. It. addition to : n ı i objective, computerization or :. h e some time consumrnc aspects of the maintenance department were considered m this research. These are Pasicly the c o n t r l 1 of treakccvn statistics, i n v e n t o r y c o n trol a n c lubrication schedulina