Modeling electrical energy production in Northwestern Cyprus based on solar and wind measurements
Kıbrısın kuzeybatısında rüzgar hızı ve güneş radyasyonu ölçümlerine dayalı elektriksel enerji üretimi
- Tez No: 376723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT FAHRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, güneş ve rüzgâr enerjilerinin değerlendirmesini sunmaktadır ve Kıbrıs'ın kuzeybatısında rüzgâr ile güneş enerjilerinin ölçüm ve elektrik enerji üretimi arasındaki bağı modellemeyi amaçlamaktadır. İlgili bilgiyi toplamak için ölçüm sistemleri kurulmuş ve bu sistemlerden elde edilen bilgiler bu tezdeki beklentilerin karşılanması için ayrıntılı bir biçimde analiz edilmiştir. Bu bilgiler, hâlihazırdaki matematiksel modeller kullanılarak rüzgâr ve güneş enerjisinden üretilebilir elektrik enerjisi figürleri hesaplanmıştır. Literatürdeki bir devre temelli Fotovoltaik (PV) modeli kullanılmış ve Serhatköy PV parça özellik parametreleri ile karşılaştırılmıştır. Bu modeli tasdik etmek amacıyla Serhatköy PV merkezi GTI bilgisi kullanılmış ve elektrik üretim bilgisi yıllık ortalama %5 hata payıyla elde edilmiştir. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü'ndeki (ODTU KKK) GHI ve DNI bilgileri, literatürdeki bir tahmin metodolojisini kullanarak Serhatköy'deki GTI bilgileri yakınsanmıştır. Bu tezde geliştirilen yöntem ile enerji üretimindeki bu boşluklar doldurulmuş ve daha kaliteli bir tahmin elde edilmiştir. Bu tezin asıl amaçlarından birisi, geliştirilen yöntemin Kıbrıs'ın kuzeybatısında herhangi bir alanın spesifik ölçümlerini makul doğrulukla yakınsayabileceğini onaylamaktır. Rüzgâr elektrik üretimi içinse literatürde hâlihazırdaki bir model kullanılmıştır. Serhatköy'deki tahminsel sonuç yıllık ortalama %2.37 hata payı ile yıllık 2218 kWh/m2¬ bulunmuştur. ODTÜ KKK'daki tahminsel GTI değeri kullanılarak, Serhatköy elektrik üretimi %4'lük bir hata payı ile belirlenmiştir. Rüzgâr bazlı elektrik üretim ölçümleri ise güneş enerjisini ölçümlerinin aksine dünya standartlarının altında sonuçlanmıştır. Numerik karşılaştırmalar tezde sunulmuş ve diğer Avrupa ülkelerindeki sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Rüzgâr enerjisi için bir yöntem geliştirildiğine karşılık bu yöntemin sadece ODTÜ KKK'da uygulanabilirliğiyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the solar and wind energy assessment and aims to model the link between measurement and electrical energy production from wind and solar resources in Northwestern Cyprus. The measurement systems were installed and the measurements from these systems were analyzed thoroughly to meet the expectations of this thesis. Existing mathematical models were used to calculate electrical energy production figures for wind and solar energy. A circuit based Photovoltaic (PV) model from the literature was used and compared with Serhatköy PV module spec sheet parameters. In order to validate the model, Serhatköy PV farm Global Tilted Irradiation (GTI) data was used and electricity generation estimation there was obtained with an annual average of 5% error. Using Global Horizontal Irradiation (GHI) and Direct Normal Irradiation (DNI) measurements of Middle East Technical University Northern Cyprus Campus (METU NCC), a prediction method in the literature was used to estimate the GTI on Serhatköy. Using the methodology developed in this thesis, these gaps in energy production are filled, and a better potential estimate can be obtained. One of the main goals of this thesis is to verify the developed methodology to be able to predict PV electricity production with reasonable accuracy for any specific location in Northwestern Cyprus. A mathematical model from the literature was used for wind energy generation. Solar electricity generation estimation indicated an annual 2118 kWh/m2 GTI in Serhatköy, with an annual average error of 2.37%. Using estimated GTI value from METU NCC measurement station, Serhatköy electricity generation was predicted with an annual average error of about 4%. Wind energy electricity generation prediction was below world standards unlike the results of solar energy assessment. Numerical comparisons were shown in this thesis and compared to other results with European countries. Although a methodology was developed to estimate the wind electricity generation, it is concluded that it can be only applied to METU NCC.