Dünyada ve Türkiye'de enerji sektörünün genel durumu ve Türkiye'nin elektrik enerjisi üretim ve tüketim tahminleri
General situation of the energy sector in the world and in Turkey and forecasts for Turkey's production and consumption of electrical energy
- Tez No: 104083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KÜÇÜKÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
DÜNYADA ve TÜRKİYE'DE ENERJİ SEKTÖRÜNÜN GENEL DURUMU ve TÜRKİYE'NİN ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM ve TÜKETİM TAHMİNLERİ ÖZET Enerji, ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanabilmesi ve toplumsal refah düzeyinin yükselebilmesi için, en önemli girdilerden birisi konumundadır. Sanayileşmenin ve nüfusun artmasına ve teknoloji kullanım düzeyinin yükselmesine bağlı olarak; enerji talebinde de büyük ölçüde yükselme yaşanmaktadır. Buna karşılık, enerji kaynaklarının üretim ve temin maliyetlerinin yüksek oluşu, bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki dönemlerde de enerji ihtiyacının büyük miktarını karşılayacağı düşünülen fosil yakıt düzeyinin sınırlı olması ve enerji kaynaklarının üretim ve tüketiminin yarattığı çevre sorunları gibi faktörler, enerji tüketiminin mümkün olduğunca kısılmasını ve enerjinin en tasarruflu ve verimli bir biçimde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Dünya üzerinde enerji konusunda yaşanan bir krizin etkilerini bütün dünyanın hissetmesi ve uluslararası organizasyonların, enerji sektörü ile ilgili olarak belirledikleri politikaların bütün dünya ülkeleri tarafından dikkate alınması gerektiği gerçeği, enerji sektörünün global boyutta düşünülmesini zorunluluğunu yaratmaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak, dünyada enerji sektörünün genel durumu üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda, fosil yakıtların, yenilenebilir enerji kaynaklarının ve nükleer enerjinin dünya toplammdaki genel üretim ve tüketim durumları ile gelecek için öngörülen birincil enerji talebi düzeyleri incelenmiştir. Dünya için enerji sektörünün genel durumunun açıklanmasının ardından, Türkiye özelinde enerji sektörünün genel durumundan bahsedilmiştir. Bu bağlamda, birincil enerji kaynaklan üretim ve tüketimleri ile enerji tüketiminin kaynaklar ve sektörler bazındaki dağılımı açıklanmış ve genel enerji üretimi, tüketimi, ithalatı ve ihracatı incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın çalışmalarına bağlı olarak, 2020 yılına kadar Türkiye için tahmin edilen genel enerji talep ve birincil enerji kaynaklan üretim düzeyleri belirtilmiş ve yapılması planlanmış enerji kaynaklan ithalatı programı üzerinde durulmuştur. Çalışmada, üçüncü olarak, Türkiye'nin enerji sektörünün kaynaklar bazında daha detaylı olarak incelenmesine gayret edilmiştir. Bunun için, ilk olarak fosil yakıtlar olan, petrol, doğal gaz, taşkömürü ve linyit kaynaklan; sektörlerinin yapısı, üretim ve tüketim durumlan, ithalat ve fıyatlandınlma açılarından incelenmiştir. Daha sonra, elektrik enerjisi; sektör yapısı, kurulu gücün birincil enerji kaynaklanna göre gelişimi ve gelecekte ulaşılması planlanan kurulu güç düzeyi, elektrik enerjisi üretiminin birincil enerji kaynaklarına göre gelişimi, elektrik enerjisi tüketiminin xiiisektörel dağılımı, elektrik enerjisinin fîyatlandınlması ve bu sektörde yaşanan özelleştirme çalışmaları açılarından ele alınmıştır. Son olarak, da yenilebilir enerji kaynaklan olan, hidrolik enerji, jeotermal enerji, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, biomas enerjisi ve deniz kökenli yenilenebilir enerji kaynaklan incelenmiş ve henüz uygulamada var olmayan nükleer enerji ile hidrojen enerjisi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü ve son olarak ise; zaman serisi analizi yöntemi ile, Türkiye'nin elektrik enerjisi üretimi ve tüketiminin modellenmesine gayret edilmiştir. Bu amaçla, 1984 yılının ilk 3 aylık döneminden 1999 yılının son 3 aylık dönemine kadarki elektrik enerjisi üretim ve tüketim değerleri kullanılmış ve bu veriler Box-Jenkins yöntemi ile analiz edilmeye çalışılmıştır. Dünyada enerji sektörünün genel anlamda incelenmesi, fosil yakıtlann, üretimin ve tüketimin en fazla gerçekleştiği kaynaklar olduğu sonucunu vermektedir. Fosil yakıtlann global ısınma sorununa yol açmasının, bu kaynaklann yerine yenilenebilir enerji kaynaklannın kullanımına doğru bir yönelimin başlamasına yol açtığı bilinmektedir. Ancak, bazı ekonomik ve teknik kısıtlardan dolayı, gelecekte de yenilenebilir enerji kaynaklannın bu kaynaklann yerini alması zor görünmektedir. Bu bağlamda, yıllık petrol arzının 2020 yılına kadar 0,8-1.6 milyar ton; yıllık doğal gaz arzının 600-1700 Mtep; yıllık kömür arzının 1500-2600 Mtep artması beklenmektedir. Buna göre, 2020 yılma kadar, dünyadaki enerji tüketiminin büyük kısmı, petrol, doğal gaz ve kömürden karşılanacaktır. 2020 yılı için, Dünya Enerji Konseyi tarafından tahmin edilen yenilenebilir enerji kaynaklan üretim düzeyi ise, 2300-3300 Mtep düzeyindedir. Bölgesel enerji üretim ve tüketim düzeyleri, bir gelişmişlik ve refah göstergesi olarak algılanabilir. Bu açıdan, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya ve Okyanusya bölgelerinin, enerji tüketimi düzeylerinin üretim düzeylerinden yüksek olan bölgeler; buna karşılık Orta ve Güney Amerika, Eski SSCB Ülkeleri, Ortadoğu ve Afrika'nın ise enerji tüketim düzeylerinin, üretim düzeylerinden düşük olan bölgeler olduğunu söylemekte yarar vardır. Türkiye'de 1998 yılında gerçekleştirilen birincil enerji kaynaklan üretim düzeyi 28864 bin Tep'tir. Bu üretimdeki en büyük pay ise, %48,3 ile kömür kaynaklanna aittir. 1998 yılında 74249 bin Tep düzeyinde gerçekleşen genel enerji tüketiminden en büyük payı alan kaynak ise, 29022 bin tonluk tüketim ile petrol olmuştur. Tüketimin, üretim tarafından karşılanamıyor olması, ithalat zorunluluğunu getirmektedir. 1998 yılında 48632 bin Tep olarak gerçekleşen ithalat düzeyinin, 2020 yılında 22821 1 bin Tep'e ulaşması beklenmektedir. 1998 yılında, fosil yakıtlardan olan petrolün üretim düzeyi 3224 bin ton, tüketim düzeyi ise 29022 bin ton olmuştur. 2020 yılında petrolün üretim düzeyinin 608 bin tona düşmesi, tüketim düzeyinin ise 64364 bin tona ulaşması beklenmektedir. Doğalgazın 1998 yılında 565 milyon m3 olarak gerçekleşen üretim düzeyinin 2020 yılında 121 milyon m3' e düşeceği; 1998 yılında 10648 milyon m3 olarak gerçekleşen tüketim düzeyinin ise 82749 milyon m3 e ulaşacağı planlanmıştır. Yine fosil yakıtlardan olan taşkömürünün, 1998 yılındaki 2156 bin tonluk üretiminin 2020 yılında 4800 bin tona çıkacağı, 1998 yılında 13146 bin ton olarak gerçekleşen tüketiminin ise, 2020 yılında 147035 bin ton düzeyinde olacağı düşünülmektedir. Son fosil yakıt kaynağı olarak, linyitin, 1998 yılında 65204 bin ton ve 64504 bin ton düzeylerinde olan üretim ve tüketimlerinin, 2020 yılında, 184555 bin tona ulaşacağı tahmin edilmektedir. xivTürkiye'de, fosil yakıtlardan olan petrol, doğalgaz ve taşkömürünün üretim düzeylerinin, tüketimi karşılamaya yetmediği görülmektedir. Bu nedenle, petrol ve taşkömürü aramalarının artırılması, doğalgazda ise, ithalat arz güvenliğinin sağlanmasına önem verilmesi gerekmektedir. Ülkenin ihtiyacını karşılayabilen fosil yakıt kaynağı olarak linyitte ise, verimin yükseltilebilmesi için, üretim aşamalarında daha modern teknolojilerin kullanılması yarar sağlayacaktır. Türkiye'nin 1998 yılında 23352 MW olan elektrik enerjisi kurulu gücünün %46'sı hidrolik ve yenilenebilir enerji kaynaklarından, %28'i katı yakıtlardan, %19'u doğal gaz yakıtlı santrallerden ve %7'si de sıvı yakıtlardan sağlanmıştır. ETKB, 2020 yılı için elektrik enerjisi kurulu güç kapasitesini 104893 MW olarak öngörmektedir. 1998 yılı için toplam elektrik enerjisi üretimi 68793 GWh'i termik ve 42229 GWh'i hidrolik kaynaklı olmak üzere 111022 GWh düzeyindedir. 1998 yılında 3299 GWh düzeyinde elektrik enerjisi ithalatı gerçekleşmiştir. Bu yıldaki elektrik enerjisi net tüketimi ise, 87705 GWh olmuştur ve sanayi sektörü bu tüketimden %53 ile en fazla pay alan sektör olmuştur. Bu çalışmada, zaman serisi analizi ile elektrik enerjisi üretim ve tüketimleri ayrı ayn modellenmiş ve bu modeller yardımıyla 2000 yılının 3 'er aylık dönemleri için elektrik enerjisi üretim ve tüketim değerleri tahmin edilmiştir. Bu modellerin, Türkiye'nin geçmiş dönem elektrik enerjisi üretim ve tüketim davranışlarını açıklamada kullanılabileceği, önümüzdeki dönemler için kurulacak yeni modellere kaynaklık edebileceği ve yakın gelecek üretim ve tüketim değerlerinin belirlenmesinde faydalı olabileceği düşünülmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan hidrolik enerjinin 1998 yılı itibariyle üretim düzeyi 42229 GWh'tir. Bu değerin, 2020 yılında 97456 GW'a ulaşması beklenmektedir. 1998 yılında, jeotermal elektrik enerjisi üretim düzeyi 85 GWh, jeotermal ısı enerjisi üretim düzeyi ise 153 bin Tep olmuştur. Yine yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinin 1998 yılında 100 bin Tep olarak gerçekleşen üretiminin 2020 yılında 828 bin Tep'e ulaşması kestirilmektedir. Türkiye'nin, karasal rüzgar enerjisi potansiyelinin 50 milyar kWh / yıl, denizlerdeki rüzgar enerjisi potansiyelinin ise, 150 milyar kWh / yıl olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye, coğrafi konumu itibariyle, bütün bu yenilenebilir enerji kaynaklan açısından şanslı olan bir ülkedir. Türkiye'nin hidrolik enerji potansiyelinin ancak üçte birine yakın bir kısmı değerlendirilmiş durumdadır. Hidrolik enerji potansiyelinden daha üst düzeylerde yararlanabilmek için kurulu güç artırılmalıdır. Jeotermal enerji potansiyelinin daha iyi değerlendirilebilmesi için ise, jeotermal alanlarda yeni kuyular açılmalı ve gerekli santraller kurulmalıdır. Güneş kollektörlerinin ve rüzgar enerjisinin kullanımını teşvik edici önlemler alınmalı ve rüzgar enerjisi kurulu gücünün artırılmasına çalışılmalıdır. Ayrıca, biomas olarak bilinen enerjinin kullanımı yaygınlaştırılmalı ve bu açıdan enerji ormancılığı ve enerji bitkileri tarımına önem verilmelidir. Nükleer enerjinin, 2007 yılında, 1000 MW gücündeki bir nükleer santralle kullanılmaya başlanması ve 2020 yılında nükleer enerji kurulu gücünün 10000 MW'a çıkarılması planlanmaktadır. Bunun gerçeğe dökülmesi durumunda, güvenlik tedbirlerinin had safhada alınmasına dikkat edilmelidir. Kullanım verimi yüksek ve emniyetli bir alternatif enerji kaynağı olan hidrojen enerjisinden yararlanabilmek için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Zira, hidrojen XVenerjisinin önümüzdeki yıllarda, dünya genelinde yoğun olarak kullanılacağı tahmin edilmektedir. Yerli enerji kaynaklarının daha yoğun olarak kullanılmasına, enerji ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanmasına çalışılarak, ithalata olan bağımlılığın azaltılması için, Yap-İşlet-Devret, Yap- İşlet, İşletme Hakkı Devri gibi modeller geliştirilerek, özel sektörün ve yabancı sermayenin enerji sektöründe gerçekleştirdiği yatırımların artmasına çalışılmaktadır. Yerli kaynakların kullanılmasının teşvik edilmesinin yanında, yeni yerli enerji kaynaklan arama çalışmalarının artırılması da faydalı olacaktır. Ayrıca, enerji kaynaklan ithalatında, tek ülkeye ve tek kaynağa bağımlılık yaratılmamasına özen gösterilmelidir. Enerji kayıplannın azaltılarak, verimliliğin yükseltilmesine ve böylece enerji tasarrufu sağlanmasına çalışılmalıdır. Araştırma- Geliştirme çalışmalanna gereken önem verilerek, ülkemizin, bu alanda teknoloji transferi yapan bir ülke olmaktan çıkanlıp, teknoloji üreten bir ülke konumuna gelmesine çalışılmalıdır. Aynca, enerji ile ilgili olarak yürütülecek tüm çalışmalarda, çevre faktörü hiçbir zaman gözden çıkanlmamalı ve önemli çevre sorunlan yaratan fosil yakıtlar yerine ülkemizin doğal kaynaklan itibariyle oldukça şanslı olduğu yenilenebilir enerji kaynaklanna yönelinmeli ve çevreyle uyumlu tüm teknolojiler desteklenmelidir. XVI
Özet (Çeviri)
GENERAL SITUATION OF THE ENERGY SECTOR IN THE WORLD and IN TURKEY, and FORECASTS FOR TURKEY'S PRODUCTION and CONSUMPTION OF ELECTRICAL ENERGY SUMMARY Energy is one of the most important inputs to provide economic and social development and to increase the level of social prosperity. Depending on the increase of industrialization and population and the rise of technology using level, also encountered is a significant increase in the demand for energy. Besides, factors such as the high costs of production and supply of energy sources, the limited level of fossil fuels that are expected to meet a large amount of the energy need in the future as it did so far, and the environmental problems created by the production and consumption of energy sources, make it obligatory to reduce energy consumption as much as possible, and to use the energy in the most economic and efficient way possible. The fact that the effects of a global energy crisis are felt by the whole world and the fact that policies determined by the international organizations with regard to the energy sector should be taken into consideration by all world countries, create the necessity that the energy sector be considered globally. In this study, first of all, the general situation of the world's energy sector was covered. In this context, general production and consumption of fossil fuels, renewable energy sources and nuclear energy on a global basis and the levels of primary and secondary energy demand projected for the future were studied. Subsequent to the explanation of the general situation of the energy sector of the world, the general situation of the energy sector in Turkey on a special basis was mentioned. In this context, production and consumption of primary energy sources and the distribution of energy consumption according to sources and sectors, and general energy production, consumption, importation and exportation were studied. Also, in connection with the works of the Turkish Ministry of Energy and Natural Resources, general energy demand and primary energy sources production levels that were forecast for Turkey until 2020 were made clear, and the scheduled energy sources importation program was covered. Thirdly in the study, Turkey's energy sector was studied on the basis of sources in more detail. With this aim, sources of petroleum, natural gas, pit coal and lignite, which are fossil fuels, were studied according to the structures of the sectors, situations of production and consumption, importation and pricing. Subsequently, electrical energy was dealt with in terms of the structure of the sector, development of the established power according to the primary energy sources, the level of established power planned to be achieved in the future, development of electrical energy production according to primary energy sources, sectoral distribution of electrical energy consumption, pricing of the electrical energy and the privatization xviiworks encountered in this sector. Last of all, renewable energy sources of hydraulic energy, geothermal energy, solar energy, biomass energy and the renewable energy sources of marine origin were studied, and information was provided on nuclear energy and hydrogen energy, which are currently unavailable in practice. Fourth and last of all; a modeling of Turkey's electrical energy production and consumption was tried to be made, using the time series analysis method. With this aim, the quarterly production and consumption values of electrical energy from the first quarter of 1984 to the last quarter of 1999 were used, and these data were analyzed by Box- Jenkins method. General studying of the word's energy sector leads to the conclusion that fossil fuels are the sources that are produced and consumed in the highest level. The fact that fossil fuels cause global wanning is known to have induced the start of a trend towards the substitution of renewable energy sources for these sources. However, future replacement of these sources by renewable energy sources is considered unlikely because of certain economic and technical limitations. In this context, annual petroleum supply is expected to rise by 0.8 - 1.6 billion tons, annual natural gas supply by 600 - 1700 Mtep, annual coal supply by 1500 - 2600 Mtep until 2020. Thus, by 2020, a major part of the world's energy consumption will be met by petroleum, natural gas and coal. Production level of renewable energy sources forecast by the World Energy Council for 2020 is at a level of 2300-3300 Mtep. Regional energy production and consumption levels can be considered as an indicator for development and prosperity. From this viewpoint, it is worth mentioning that North America, Europe, Asia and Oceania are regions whose energy consumption levels are higher than their energy production levels, whereas Middle and South America, Former USSR Countries, Middle East and Africa are regions whose energy consumption levels are lower than their energy production levels. The production level of primary energy sources realized in Turkey in 1998 is 28864 thousand Tep. The largest share in this production rests with coal sources, with a ratio of 48.3%. The source which received the largest share from the general energy consumption, which was 74249 thousand Tep in 1 998, was petroleum, with a consumption level of 29022 thousand tons. The fact that consumption cannot be met by production brings out the necessity of importation. The level of importation, which occurred as 48632 thousand Tep in 1998, is expected to reach to 228211 thousand Tep in 2020. In 1998, the production level of petroleum, one of the fossil fuels, was 3224 thousand tons, and its consumption level was 29022 thousand tons. In 2020, the production level of petroleum is expected to fall to 608 thousand tons, and the consumption level to reach to 64364 thousand tons. It is forecast that the production level of natural gas, which occurred as 565 million m in 1998, will fall to 121 million m3 in 2020, and its consumption level, which occurred as 10648 million m3 in 1998, will reach to 82749 million m3. The production level of pit coal, one of the fossil fuels, which was 2156 thousand tons in 1998, is expected to rise to 4800 thousand tons in 2020; and its consumption, which occurred as 13146 thousand tons in 1998, is expected to be at a level of 147035 thousand tons. As the last fossil fuel source, production and consumption levels of lignite, which were respectively 65204 XVI 1 1thousand tons and 64504 thousand tons in 1998, are estimated to reach to 18455 thousand tons in 2020. It is seen that the production levels of the fossil fuels petroleum, natural gas and pit coal, are not high enough to meet consumption in Turkey. Therefore, searches for petroleum and pit coal should be increased; and for natural gas, emphasis should be put on the provision of importation supply guaranty. For lignite, as a fossil fuel source that is capable of meeting the country's need, it will be beneficial to employ more modern technologies in the production stages in order to increase efficiency. In 1998, Turkey's electrical energy established power was 23352 MW, 46% of which was obtained from hydraulic and renewable energy sources, 28% from solid fuels, 19% from natural gas fueled stations and 7% from liquid fuels. ETKB forecasts the electrical energy established power capacity as 104893 MW for year 2020. The total production of electrical energy for year 1998 is at the level of 1 1 1022 GWh, from which 68793 GWh is of thermic origin and 42229 GWh is of hydraulic origin. 3299 GWh of electrical energy was imported in 1998. Net consumption of electrical energy was 87705 GWh for that year, and industry was the sector having the largest share from this consumption, with a ratio of 53%. In this study, production and consumption values of electrical energy were separately modeled by time series analysis, and these models were used for forecasting the production and consumption values of electrical energy for trimonthly periods of year 2000. It is deemed that these models can be used for interpreting Turkey's past period electrical energy production and consumption