Havaalanları ve kentleşme ilişkisi, İstanbul örneği
The relation of airports and urban growth, Istanbul case
  1. Tez No: 376746
  2. Yazar: BERRİN PAPİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
havaalanlarının kentleşmeye etkisi, istanbul örneği adlı çalışmanın amacı ,havaalanlarının kentleşmeye etkilerini, istanbuldaki iki havaalanı ve yapılması planlanan üçüncü havaalanı üzerinden incelemektedir.birinci bölümde temel kavramlar olan kent,kentleşme,ulaşım ve ulaştırma kavramları açıklanmıştır.kentleşme modelleri ve türkiyedeki kentleşmenin temel bileşenleri belirtilmiştir.ikinci bölümde kentleşme ve havayolu ukaşımı arasındaki ilşkiler incelenmiştir.üçüncü bölümde istanbulda kentleşme ve ulaşım ilişkisi üzerinde durulmuştur.dördüncü bölümde istanbulda mevcut iki havaalanı,atatürk havalimanı ve sabiha gökçen havaalanının istanbulun kentleşmesine etkileri incelenmiştir.istanbulda yapılması planlanan ve ihalesi yapılan 3. havaalanının çevresel etkileri proje üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
the aim of the study:relation of airports and urban growth, istanbul case,is to explain the impacts of airports on urban growth,by analysing the effects of two existing airports of istanbul and the possible effects of third airport that will be built until 2017 within the city boundaries.at the beginning of the study,the basic concepts,city urbanization,transport,transportation are explained.at the second chapter,the ralation of transportation and urban growth are explained.at the third chapter,the effects of transportation on the istanbul's urban growth are analysed.at the fourth chapter,the effects of ataturk and sabiha gökçen airports on istanbul's urbanization are examined through the analyses of airport buildings.the possible effects of the third airport of the city on the urbanization of the istanbul are eastimated,by studying the project.