Sosyo-ekonomik koşulların çiftlerin evlenme kararı vermelerindeki etkilerinin incelenmesi: Beylikdüzü örneği
Socio-economic conditions of double effect of the investigation of marriage decision making: The case of Beyli̇kdüzü
  1. Tez No: 376747
  2. Yazar: SAYGI TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hızlı değişen toplumsal yapıda kültür ve zihniyet yapısındaki kavramların değişimiyle birlikte insanımız; geleneksel ilişki kalıplarını günümüz modernleşmesinin getirdiği ilişki örgüsü içinde tutarlı şekilde tutum ve davranışlarına yansıtamamaktadır. Bu kültür ve zihniyet değişimi, tarihin en eski biçimi olarak adlandırabileceğimiz aile ve evlilik kavramlarını da geleneksel yapısından uzaklaştırarak yeniden şekillendirmiştir. Gençlerin evliliğe yaklaşımı ve beklentileri değişmiş, sosyal yaşam ve ekonomik şartlar, evliliğin belirleyicilerinin en önemlilerinden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, sosyo-ekonomik koşulların çiftlerin evlenme kararı vermelerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan kavramsal ve kuramsal çerçeve bölümünde tanımlara, açıklamalara ve evlilik öncesi döneme yer verilmiştir. İkinci bölümünde, nikâhla ilgili kavramlara ve nikâh çeşitlerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında Beylikdüzü Belediyesi'nde evlenme işlemlerini yaptıran 200 nişanlı çift ile yapılan anketin bulgularına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
With the change of the notions in the intellectual and cultural structures in changing social structure, people can not reflect their traditional structure to their attutudes and behaviour in the modernising pattern of relation. This alteration of culture and mentality has reshaped the notions of family and marriage ,we name as the oldest shape of the history, by leading it of traditional style. The approaches and expectation of the young about marriage has changed and social life and economical conditions have become one of the most important determiners of marriage. The aim of this work is ti examine the effects of the socio economic conditions in couple's deciding to marry. Constituting the first part of the work, conceptual and notional framework gives place to explanations and premarital period. The second part gives place to notions about marriage and the kinds of marriage. The third part of the work gives place to the findings of the questionnaire carried out on 200 engaged couples who perform necessary procedures in the Beylikduzu Registry Office.