Prenatal anne- bebek bağlanmasında maternal oksitosin, kortizol ve prolaktin düzeylerinin etkisi ve annenin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri ile ilişkisi
Maternal oxytocin, cortisol and prolactin levels effect in the prenatal mother-infant bonding and the relationship between mother's depression, anxiety, stress level
  1. Tez No: 376756
  2. Yazar: EMİNE TÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN TOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda anne ve bebek arasındaki bağlanmaya oksitosin, kortizol, prolaktin ve annenin kaygı, depresyon düzeylerinin etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 28 -36. hafta arasında, ilk ve tekil gebeliği olan, kronik psikiyatrik bozukluğu bulunmayan 145 gebede plazma oksitosin, kortizol ve prolaktin düzeylerini çalıştık ve gebelere Prenatal Anne Bebek Bağlanma Ölçeği, Doğum Öncesi Dönem Depresyon Ölçeği, Süreklilik ve Durumluluk Kaygı Ölçeği uyguladık. Değişkenler arasında bağıntı Pearson Korelasyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Bağlanma puanı ve depresyon puanını yordayan değişkenler Lineer Regresyon Analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the effects of oxytocin, cortisol, prolactin and maternal anxiety, depression levels to the binding between mother and infant. Materials and Methods: We have studied plasma oxytocin, cortisol and prolactin levels with the145 pregnant women who are the first and singleton pregnancies without chronic psychiatric disorders in their 28 -36. weeks pregnancy and applied them Prenatal Mother-Baby Bonding Instrument, Prenatal Depression Scale, Continuity and Trait Anxiety Inventory. Relationships between variables was assessed by Pearson's correlation analysis. Attachment scores and depression scores of the predictors were examined by linear regression analysis.