Annelik rolü yeteneği kuramına göre ebeveynlere verilen eğitimin annelik rolü anne bebek ve baba bebek bağlanmasına etkisi
The effect of maternal role training program based on theory on maternal role attainment mother infant and father infant attachment
- Tez No: 793458
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu araştırma Annelik rolü yeteneği kuramına göre ebeveynlere verilen eğitiminin, annelik rolü, anne-bebek bağlanması, baba-bebek bağlanması üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırma, kontrol gruplu ön test-son test yarı deneme modeli olarak, Haziran 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Serefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran primipar gebeler ve eşleri ile yürütülmüştür. Araştırmaya deney grubunda 54, kontrol grubunda 55 ebeveyn dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Prenatal Bağlanma Ölçeği, Anlamsal Farklılık Ölçeği (Anne Olarak Ben - Benim Bebeğim), Maternal Bağlanma Ölçeği, Pharis Özgüven Ölçeği, Doğum Öncesi Baba Bağlanma Ölçeği ve Baba Bebek Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır. Hemşirelik yaklaşımı olarak deney grubuna Mercer'in Annelik Rolü Yeteneği Kuramı'na göre hazırlanan 4 oturumluk annelik kimlik gelişimi eğitimi verilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon işaret testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of education prepared according to the Mother Role Attainment Theory on mothering role, mother-infant attachment,father-infant attachment Material and Method: The study was conducted with primiparous pregnant women and their spouses who applied to Amasya University Sabuncuoğlu Serefeddin Training and Research Hospital between June 2021 and May 2022 as a pretest-posttest quasi-trial model with a control group. The study was completed with 109 parents (54 experimental group, 55 control group). PAI, Semantic Difference Scale, MAI, PMS, PAAS and PPAQ were used in collecting the data. Institutional and ethical permissions were obtained to start the research. As a nursing approach, a 4-session motherhood identity development training was given to the experimental group based on the Maternal Role Attainment Theory.Number, percentage, mean, standard deviation, chi-square dependent and independent groups t test, Mann Whitney U test and Wilcoxon sign test were used in the analysis of the data. Results: After the training; An increase was observed in the mean scores of mothers from the MAI, PMS and Semantic Difference -Me as Mother scales.