Doğum öncesi baba bağlanması ile baba adaylarının kişilik özellikleri, kendi ebeveynleriyle ilişkisi, doğum korkusu ve stres arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between prenatal attachment and prospective fathers personality traits, relationship with their parents, fear of childbirth and stress
- Tez No: 967632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR MÜNEVVER GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma doğum öncesi baba adaylarının bağlanma düzeylerini ve bağlanma ile kişilik özellikleri, kendi ebeveynleriyle ilişkisi, doğum korkusu ve stresin ilişkisini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yürütüldü. Araştırma 01.01.2024-01.12.2024“Ankara Üniversitesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı”gebe polikliniğinde yürütüldü. Çalışma kapsamına araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı onaylayan 385 baba adayı alındı. Araştırmanın yürütülmesi için“Etik Kurul”onayı ve ilgili kurum izni alındı. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Doğum Öncesi Baba Bağlanma Ölçeği ”(DÖBBÖ),“Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi”(HBBKT),“Babaların Doğum Korkusu Ölçeği”(BDKÖ),“Anne Baba ile Anımsanan İlişki Ölçeği”(ABAİÖ) ve“Algılanan Stres Ölçeği”(ASÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational research to examine the prenatal attachment levels of expectant fathers and to explore the relationship between attachment and personality traits, remembered relationships with their own parents, fear of childbirth, and perceived stress. The research was carried out between January 1, 2024, and December 1, 2024, at the Antenatal Outpatient Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology, Ankara University Cebeci Research and Practice Hospital. A total of 385 expectant fathers who met the inclusion criteria and consented to participate were included in the study. Ethical approval and institutional permission were obtained. Data were collected using“Introductory Information Form”,“Prenatal Paternal Attachment Scale (PPAS)”,“Brief Big Five Personality Inventory (BFPI-S)”,“Fathers' Fear of Childbirth Scale (FFCS)”,“Parental Bonding Instrument (PBI)”, and“Perceived Stress Scale (PSS)”. The findings revealed that PPAS scores were significantly influenced by marital duration, regular attendance at antenatal visits with the partner, Agreeableness and Openness to Experience subscale scores of the BFPI-S, and FFCS scores (p < 0.05). Fathers with a marital duration of six years or more had 1.840 times lower attachment scores than those married for five years or less (p = 0.001), while those who regularly accompanied their partners to antenatal visits had 1.716 times higher attachment scores than those who did not or only occasionally did (p = 0.003). Furthermore, a one-point increase in Agreeableness and Openness to Experience scores resulted in a 0.251 (p = 0.000) and 0.115 (p = 0.017) point increase in PPAS scores, respectively. Similarly, each one-point increase in FFCS scores was associated with a 0.106-point increase in attachment (β = 0.106, p = 0.001). Fear of childbirth was significantly associated with education level, income, number of children, and participation in childbirth education (p < 0.05). Additionally, a one-point increase in perceived stress scores corresponded to a 0.182-point increase in childbirth fear scores, and a one-point increase in remembered maternal relationship scores was associated with a 0.210-point increase in childbirth fear (p < 0.05). In conclusion, paternal prenatal attachment is influenced by marital duration, active involvement in antenatal care, specific personality traits (agreeableness, openness to experience, and emotional stability), and fear of childbirth, suggesting that demographic and personal factors play a decisive role in shaping paternal attachment. During this process, nurses should assess expectant fathers' attachment and childbirth-related fears, identify risks early, and provide appropriate education and counseling to promote healthy parent–child relationships.