Mastitisli sığır sütlerinden izole edilen enterococcus faecalis suşlarının virülens genlerinin incelenmesi
Investigation of virulence genes of enterococcus faecalis strains isolated from mastitic bovine milk
- Tez No: 376842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mastitisli Sığır Sütlerinden İzole Edilen Enterococcus faecalis Suşlarının Virülens Genlerinin İncelenmesi Bu çalışmada, mastitisli sığır süt örneklerinden izole edilen Enterococcus faecalis suşlarının potansiyel virülens geninin (jelatinaz [gelE]), adezyonla ilgili protein [EfaAfs], enterokokal yüzey proteini [esp] sitolizinler [cylA, cylM, cylB], cinsiyet hormonları [cpd, cob, ccf], agregasyon faktörü [aggA], hormon salınımını arttıran yüzey proteini [eep]) polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile incelenmesi amaçlandı. Çalışmada materyal olarak, 600 mastitisli sığır sütünden izole edilen 56 E. faecalis izolatı kullanıldı. Enterokok izolasyonu, selektif besiyerinde gerçekleştirildikten sonra, cins ve tür düzeyinde identifikasyon yine PZR ile gerçekleştirildi. Virulens geni taşımayan enterokok izolatı mevcut değiliken, izolatların % 1.8'inin sekiz, % 3.6'sının yedi virülens genine sahip olduğu belirlendi. efaAfs geninin en yüksek oranda görülen (% 94.6) virülens geni olduğu ve bunu cpd (% 91.0), gelE (% 87.5), esp (% 51.7), ccf (% 42.8), cob (% 10.7), eep (% 8.9), aggA (% 7.1), cylA ve cylM (% 1.78) takip ettiği saptandı. İzolatlarının hiçbirinde cylB geni belirlenmedi. Sonuç olarak bu çalışma, mastitisli sığır sütlerinden izole edilen E. faecalis suşlarının yüksek patojenite potansiyeline sahip oldukları, bu suşların hayvansal kaynaklardan insanlara bulaşma ve bulaştıklarında ise infeksiyon oluşturabilme potansiyellerinin olduğunu gösterdi. Enterokokların invazifliği ve hastalığın şiddeti ile ilişkili virulens faktörlerin tanımlanması ve bu virulens faktörlerinin antibiyotiklerle ilişkilerinin ortaya konması, konusunda daha geniş kapsamlı araştırmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Virulence Genes of Enterococcus faecalis Strains Isolated from Mastitic Bovine Milk In this study, it was aimed to investigate the potential virulence genes (gelatinase [gelE]), adhesion-associated protein [EfaAfs], enterococcal surface protein [esp], cytolysins [cylA, cylM, cylB], sex pheromones [cpd, cob, ccf], aggregation substance [aggA], enhanced expression of pheromone [eep]) of Enterococcus faecalis strains isolated from mastitic bovine milk samples with polymerae chain reaction (PCR). A total of 56 E. faecalis isolates, which were previously isolated from 600 mastitic bovine milk samples were used as material. After the isolation of enterococcus in selective media, identifications based on genus and species were also performed with PCR. 1.8 % and % 3.6 of the strains harbored eight and seven virulence determinant, while there was no enterococci enterococcal isolate having virulence gene. The efaAfs gene was the predominant (% 94,6) virulence gene among the enterococci investigated followed by cpd (% 91,0), gelE (% 87,5), esp (% 51,7), ccf (% 42,8), cob (% 10,7), eep (% 8,9), aggA (% 7,1), cylA and cylM (% 1,78). None of the strains harbored cylB gene. Finally, it can be said that E. faecalis strains isolated from mastitic bovine milk have high pathogenity and have zoonotic contamination risk and have high infection capability in humans. It is thought that further studies should be conducted on the definition of virulence factors related to severity of the infection and expending traits of enterococcus and their relationships with some kind of antibiotics should also be revealed.