Subklinik mastitisli keçilerdeki koagulaz negatif stafilokokların saptanması ve antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi
Detection of coagulase negative staphylococii from goats with subclinical mastitis and determination of their antibiotic resistancy
- Tez No: 376897
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 2012 yılı yaz aylarında Aydın ili ve çevresinde bulunan laktasyon döneminde olan subklinik mastitisli 100 adet keçinin her birinden örneği alınarak Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda Koagulaz Negatif Stafilokok yönünden incelenmiştir. Çalışmamızda incelenen 100 örneğin toplam 67'sinde (% 67) Koagulaz Negatif Stafilokok izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda izole edilen 67 suştan 19 (% 28) adedi S. lentus, 17 (% 26) adedi S. warneri, 12 (% 18) adedi S. haemolyticus, 8 (% 12) adedi S. xylosus, 4 (% 6) adedi S. schliferi, 3 (% 4) adedi S. cohnii, 2 (% 3) adedi S. caprae ve 2 (% 3) adedi S. hyicus, olarak belirlenmiştir. İzole edilen 67 suştan 52 (% 78) adedi ampisiline, 17 (% 25) adedi oksitetrasikline, 7 (% 10) adedi sefaperazona, 55 (% 82) adedi kloksasiline, 10 (% 15) adedi danofloksasine ve 10 (% 15) adedi de enrofloksasine dirençli olarak tespit edilmiştir. Ayrıca 1 (% 1.5) adet suş oksitetrasikline, 11 (% 16) adet suş enrofloksasine ve 8 (% 12) adet suş da danofloksasine orta derecede duyarlı olarak bulunmuştur. Araştırmamızda izole edilen 67 Koagulaz Negatif Stafilokoklar ile yapılan PCR çalışması sonucunda mecA pozitif olarak identifiye edilen örnek sayısı toplamda 3 (% 4.5) adettir. 2 (% 3) adet S. warneri ve 1 (% 1.5) adet S. xylosus suşunda mecA geni identifikasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 100 sampling was made from 100 goat with subclinical mastitis in lactation period from Aydin Province region in summer time of year 2012, then samples were brought to Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Department of Microbiology. A total of 67 (67 %) Coagulase Negative Staphylococci isolates were obtained out of 100 samples. In our study, 19 (28 %) of isolates were found as S. lentus, 17 (26 %) of isolates were found as S. warneri, 12 (18 %) of isolates were found as S. haemolyticus, 8 (12 %) of isolates were found as S. xylosus, 4 (6 %) of isolates were found as S. schliferi, 3 (4 %) of isolates were found as S. cohnii, 2 (3 %) of isolates were found as S. caprae and2 (3 %) of isolates were found as S. hyicus out of 67 isolates which were detected conventionally. In our study, 52 (78 %) of isolates were found resistant to Ampicillin, 17 (25 %) of isolates were found resistant to Cefaperazone, 55 (82 %) of isolates were found resistant to cloxacillin, 10 (15 %) of isolates were found resistant to danofloxacillin, 10 (15 %) of isolates were found resistant to enrofloxacillin out of 37 isolates. In addition, 1 (1.5 %) of the isolates were found intermediate susceptible to oxytetracyclin, 11 (16 %) of the isolates were found intermediate susceptible to enrofloxacillin and 8 (12 %) of the isolates were found intermediate susceptible to danofloxacillin. As the same samples were detected by polymerase chain reaction, out of 67 Coagulase Negative Staphylococci isolates, mecA gene was detected from 3 (4.5 %) of the isolates. mecA gene was detected from 2 (3 %) S. warneri isolates and from 1 (1.5 %) S. xylosus isolate.