Kronik HDV infeksiyonunun farklı klinik evrelerinde kantitatif HBsAG düzeyinin önemi
The importance of quantitative HBsAG level in different clinical stages of chronic HDV infection
- Tez No: 376922
- Danışmanlar: PROF. DR. KENDAL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Dünyada ciddi bir mortalite ve morbidite nedeni olan kronik HDV infeksiyonu özellikle ülkemizde hala önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada kronik HDV enfeksiyonunun farklı evrelerinde klinik, biyokimyasal, serolojik ve virolojik parametreler ile bunların kantitatif HBsAg düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Materyal-Metod: Kronik HDV enfeksiyonu tanısı olan 53 non-sirotik ve 45 sirotik hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. Hastaların yaş, cinsiyet ve VKİ gibi demografik özellikleri kaydedildi. Tam kan, protrombin zamanı PTZ (INR), biyokimyasal parametreler, HBV DNA, HBsAg, HBeAg, alfa feto-protein (AFP) gibi parametreler incelendi. Karaciğer biyopsisinin histopatolojik incelemesinde Ishak'ın Modifiye Knodell Skorlama sistemi kullanıldı. Kantitatif HBsAg düzeyi HBsAg 2 QUANT kiti, Roche Cobas 6000 cihazı E 601 modülü, Electrochemiluminescence yöntemi ile çalışıldı. HBV DNA düzeyi COBAS AmpliPrep/COBAS TaqMan HBV Test yöntemi ile çalışıldı (v2.0 Roche Diagnostics GmbH, D-68298 Mannheim, Germany). Alt sınır: 20 IU/ml, lineer aralık: 20 – 1.7x108 IU/ml, 1 IU/ml = 5.82 copies/ml. HDV RNA Roche firmasının Light Cycler 2.0 (Roche Diagnostics GmbH, Manheim Germany) cihazında kantitatif real time RT-PCR yöntemi ile çalışıldı. Alt sınır 100 kopya/ml, lineer aralık: 100 – 4x107 kopya/ml.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic HDV infection, which is a serious cause of mortality and morbidity, still remains a major health problem in our country. In this study, we aimed to investigate the relationship between quantitative HBsAg levels and clinical, biochemical, serological and virological parameters in different clinical phases of chronic HDV infection. Material-methods: Fifty-three non-cirrhotic and forty-five cirrhotic patients with diagnosis of chronic HDV infection were enrolled prospectively into this study. Demographic characteristics as age, sex and BMI were recorded. Hemogram, prothrombin time PTT (INR), biochemical parameters, HBV DNA, HBsAg, HBeAg, alpha feto-protein were studied. Ishak Modified Knodell scoring system was used for histopathological examination of liver biopsy. Quantitative HBsAg level was studied by 2 QUANT kit, Roche Cobas 6000 device E 601 module, electrochemiluminescence. Serum HBV DNA was studied with COBAS AmpliPrep/COBAS TaqMan HBV Test method (v2.0 Roche Diagnostics GmbH, D-68298 Mannheim, Germany) with lower limit of detectability as 20 IU/ml. Serum HDV RNA was studied with quantitative real-time RT-PCR method at Light Cycler 2.0 (Roche Diagnostics GmbH, Manheim, Germany) with lower limit of detectability as 100 copies / mL.