Postmenapozal kadınlarda klinik, hormonal ve biyokimyasal parametrelerin kemik mineral yoğunluğuna olan etkisi
The effect of clinical, hormonal and biochemical parameters on bone mineral density in postmenapousal women
  1. Tez No: 376940
  2. Yazar: HAKAN ÇİMŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI DEMİRTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETAmaç: Menopozdaki kadınlarda klinik, biyokimyasal ve hormonal parametrelerden yaş, boy, kilo, BMI, TSH, FSH, E2, Ca ALP, PTH, ALT, AST, P, Mg, GH, kortizol; testesteron, dheas2'ın kemik mineral yoğunluğuna olan etkilerini belirlemektir. Bu parametrelerle KMD arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır.Materyal metod: Bu çalışmaya şubat 2006 - şubat 2007 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran FSH değerleri 40 IU/L ve üzerinde olanlar ya da son adetlerini 1 yıldan uzun süre önce görmüş olan 535 hasta dahil edildi. Hastalar sistemik herhangi bir hastalığı bulunmayan kişilerden seçildi. HRT veya KMD'ni etkileyecek herhangi bir tedavi almıyordu.Bulgular: Çalışma grubundaki hastaların yaşları ile LtotT ve FtotT skorları arasında anlamlı derecede negatif korelasyon saptandı (p:0.00). hastaların yaşları ie LtotZ ve FtotZ skorları arasında anlamlı derecede pozitif korelasyon saptandı (p:0.00,p:0.01)Hastaların boyları ile LtotT, LtotZ ve FtotT arasında anlamlı derecede pozitif korelasyon saptanırken (p:0.00,p:0.001,p:0.00), FtotZ arasında anlamlı korelasyon saptanmadı (p:0.304). Hastaların kilo ve BMI'leri ile LtotT, LtotZ, FtotT ve FtotZ skorları arasında anlamlı derecede pozitif korelasyon saptandı (p:0.00).Hastaların tsh,dheas, testesteron,kortizol, gh, alt, pth, alp, Ca, E2 değerleri ile LtotT, LtotZ, FtotT ve FtotZ skorlarının hiçbiri arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Fsh değerleri ile FtotZ arasında anlamlı derecede negatif korelasyon saptandı (p:0.006). Hastaların ast değerleri ile FtotT ve FtotZ skorları arasında anlamlı derecede negatif korelasyon saptandı (p:0.002, p:0.004). Hastaların P değerleri ile FtotT ve FtotZ skorları arasında anlamlı derecede pozitif korelasyon saptandı (p:0.012, 0.030). Hastaların Mg değerleri ile LtotT, LtotZ skorları arasında anlamlı derecede negatif korelasyon saptandı (p:0.016, p:0.032).Sonuç: Sonuç olarak postmenapozal kadınlarda KMD değerlerinin birçok faktörden etkilendiğini çalışmamızda ortaya çıkardık. Literatürdeki diğer çalışmalarla büyük oranda benzer sonuçlar elde ettik. Birçok klinik biyokimyasal ve hormonal değerlerden etkilenen KMD değerlerinin özellikle postmenapozal dönemde takip edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOBJECTİVE: The effects of height, weight, BMI, TSH, FSH, E2, Ca, ALP, PTH, ALT, AST, P, Mg, GH, cortisol, testosterone, dheaso4 as clinical, biochemical and hormonal parameters on bone mineral density. To analise the relation between BMI and this parameters.METHODS: On 535 postmenapousal patient?s height, weight, BMI, TSH, FSH, E2, Ca, ALP, PTH, ALT, AST, P, Mg, GH, cortisol, testosterone , BMD were measured. Non of these patients had systemic disease and taking drugs.RESULTS: We found negative correlation between ast and FtotT ve FtotZ (p:0.002, p:0.004). Between P and FtotT ve FtotZ pozitive correlation found (p:0.012, 0.030). Between Mg and LtotT, LtotZ negative correlation found (p:0.016, p:0.032).CONCLUSION: BMD is effected from multiple parameters . We conclude that BMD must be watched closely in postmenapousal women.