Gebelerde metilen tetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) gen mutasyonunun birinci ve ikinci trimester tarama testleriyle ilişkisi
Relation to between methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) gene mutation and first and second trimester prenatal screening tests in the pregnant women
  1. Tez No: 376939
  2. Yazar: FİLİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CANTUĞ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde yaygın şekilde kullanılan, birinci ve ikinci trimester prenatal tarama testleri, özellikle kromozomal anomalilerin saptanmasında büyük önem taşımaktadır. Bozulmuş DNA metilasyonu, kromozom kırıkları, kusurlu kromozom rekombinasyonu, anöploidi ve bunlara bağlı çeşitli kanser, kardiyovasküler hastalık, nörodejenaratif hastalık ile sonuçlanan MTHFR enzim mutasyonu, homosistein düzeylerinde yükselme ve folik asit ihtiyacında artma ile karakterizedir. Bu durum da, gerek uteroplasental perfüzyon azlığı yaparak, gerekse hücresel fonksiyonları olumsuz yönde etkileyerek fetoplasental fonksiyonları bozabilir. Bundan dolayı, MTHFR enzim mutasyonuyla, ikili tarama testi biyokimyasal parametreleri Serbest ß-hCG (Serbest ß-human Koryonik Gonodotropin), PAPP-A (Pregnancy Associated Plasma Protein-A) seviyeleri ve üçlü tarama testi biyokimyasal parametreleri uE3 (Ankonjuge Östriol), total ß-hCG (Total ß-human Koryonik Gonodotropin), AFP (?-Fetoprotein) seviyeleri arasında ilişki mevcut olabilir.Çalışmamızdaki amacımız, sık görülen MTHFR-C677T mutasyonu ile birinci ve ikinci trimester prenatal tarama testleri arasında ilişki olup olmadığı araştırmaktır.Çalışmamıza, 10 Ekim 2005 ile 26 Nisan 2010 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran 11-21. gebelik haftalarındaki tarama testlerine göre riskli gebelerden, MTHFR-C677T gen mutasyon tetkiki istenen 114 hasta dahil edildi. İkili ve üçlü tarama testlerindeki biyokimyasal parametreler hastanemiz Biyokimya Anabilim Dalı Laboratuarlarında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Extensively used today, the first and second trimester prenatal screening tests are of great importance for the detection of chromosomal abnormalities. Degraded DNA methylation, chromosome fragments, chromosome recombination defects, aneuploidy and various related cancers, cardiovascular diseases, neurodegenerative diseases that result in the MTHFR mutation enzyme, through elevated homocysteine levels and increased need for folic acid are characterized. In this situation, either by causing lack of uteroplasental perfusion or by adversely affecting cellular functions fetoplacental functions may be impaired. Therefore, there might be a relationship between MTHFR enzyme mutations and the first-trimester screening test biochemical parameters Free ß-hCG (ß-human Chorionic Gonadotropin), PAPP-A (Pregnancy Associated Plasma Protein-A) levels, and the second-trimester screening test biochemical parameters uE3 (Unconjugated Estriol), total ß- hCG (ß-human Chorionic Gonadotropin), AFP (?-Fetoprotein) levels.The aim of our study is to investigate whether there is a relationship between the common MTHFR-C677T mutation and the first- and second-trimester prenatal screening tests.In our study, 114 patients who applied to our outpatient clinic between October 10th, 2005 and April 26th 2010 were included. They were asked screening tests since they were regarded as risky. From these patients we asked MTHFR-C677T gene mutation due to the screening tests in the period of 11-21st gestation period. Biochemical parameters of first- and second-trimester screening tests were performed in the Department of Biochemistry Laboratory in our Hospital.